a înhăita conjugare; conjugare online pentru verbul "a înhăita" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a înhăita" în limba română (dex)

Infinitiv
înhăita
Infinitiv Lung
înhăitare
Participiu
înhăitat
Gerunziu
înhăitând
Imperativ persoana a doua
singular înhaită
plural înhăitați
Prezent
eu înhait
tu înhaiți
el/ea înhaită
noi înhăităm
voi înhăitați
ei/ele înhaită
Conjunctiv Prezent
eu (să) înhait
tu (să) înhaiți
el/ea (să) înhaite
noi (să) înhăităm
voi (să) înhăitați
ei/ele (să) înhaite
Imperfect
eu înhăitam
tu înhăitai
el/ea înhăita
noi înhăitam
voi înhăitați
ei/ele înhăitau
Perfect Simplu
eu înhăitai
tu înhăitași
el/ea înhăită
noi înhăitarăm
voi înhăitarăți
ei/ele înhăitară
Mai Mult Ca Perfectul
eu înhăitasem
tu înhăitaseși
el/ea înhăitase
noi înhăitaserăm
voi înhăitaserăți
ei/ele înhăitaseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi înhăitat
tu să fi înhăitat
el/ea să fi înhăitat
noi să fi înhăitat
voi să fi înhăitat
ei/ele să fi înhăitat
Condițional Prezent
eu aș înhăita
tu ai înhăita
el/ea ar înhăita
noi am înhăita
voi ați înhăita
ei/ele ar înhăita
Condițional Perfect
eu aș fi înhăitat
tu ai fi înhăitat
el/ea ar fi înhăitat
noi am fi înhăitat
voi ați fi înhăitat
ei/ele ar fi înhăitat
Perfectul Compus
eu am înhăitat
tu ai înhăitat
el/ea a înhăitat
noi am înhăitat
voi ați înhăitat
ei/ele au înhăitat
Viitor
eu voi înhăita
tu vei înhăita
el/ea va înhăita
noi vom înhăita
voi veți înhăita
ei/ele vor înhăita
Viitor Anterior
eu voi fi înhăitat
tu vei fi înhăitat
el/ea va fi înhăitat
noi vom fi înhăitat
voi veți fi înhăitat
ei/ele vor fi înhăitat

Verbele anterioare: a îngruzi, a ingurgita, a îngurlui, a îngurlui, a îngurzi

Verbele următoare: a înhăma, a înhăpa, a înhăța, a inhiba, a inhiba

Verbe aleatorii: a băloși, a conăci, a hrăni, a redistila, a supraalbi