a înhăța conjugare; conjugare online pentru verbul "a înhăța" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a înhăța" în limba română (dex)

Infinitiv
înhăța
Infinitiv Lung
înhățare
Participiu
înhățat
Gerunziu
înhățând
Imperativ persoana a doua
singular înhață
plural înhățați
Prezent
eu înhaț
tu înhați
el/ea înhață
noi înhățăm
voi înhățați
ei/ele înhață
Conjunctiv Prezent
eu (să) înhaț
tu (să) înhați
el/ea (să) înhațe
noi (să) înhățăm
voi (să) înhățați
ei/ele (să) înhațe
Imperfect
eu înhățam
tu înhățai
el/ea înhăța
noi înhățam
voi înhățați
ei/ele înhățau
Perfect Simplu
eu înhățai
tu înhățași
el/ea înhăță
noi înhățarăm
voi înhățarăți
ei/ele înhățară
Mai Mult Ca Perfectul
eu înhățasem
tu înhățaseși
el/ea înhățase
noi înhățaserăm
voi înhățaserăți
ei/ele înhățaseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi înhățat
tu să fi înhățat
el/ea să fi înhățat
noi să fi înhățat
voi să fi înhățat
ei/ele să fi înhățat
Condițional Prezent
eu aș înhăța
tu ai înhăța
el/ea ar înhăța
noi am înhăța
voi ați înhăța
ei/ele ar înhăța
Condițional Perfect
eu aș fi înhățat
tu ai fi înhățat
el/ea ar fi înhățat
noi am fi înhățat
voi ați fi înhățat
ei/ele ar fi înhățat
Perfectul Compus
eu am înhățat
tu ai înhățat
el/ea a înhățat
noi am înhățat
voi ați înhățat
ei/ele au înhățat
Viitor
eu voi înhăța
tu vei înhăța
el/ea va înhăța
noi vom înhăța
voi veți înhăța
ei/ele vor înhăța
Viitor Anterior
eu voi fi înhățat
tu vei fi înhățat
el/ea va fi înhățat
noi vom fi înhățat
voi veți fi înhățat
ei/ele vor fi înhățat

Verbele anterioare: a îngusta, a înhăita, a înhăita, a inhala, a înhăma

Verbele următoare: a inhiba, a inhibiționa, a înhobota, a înhuma, a îniepta

Verbe aleatorii: a frunzări, a îmbrobodi, a invita, a opaciza, a schimosi