a înghioldi conjugare; conjugare online pentru verbul "a înghioldi" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a înghioldi" în limba română (dex)

Infinitiv
înghioldi
Infinitiv Lung
înghioldire
Participiu
înghioldit
Gerunziu
înghioldind
Imperativ persoana a doua
singular înghioldește
plural înghioldiți
Prezent
eu înghioldesc
tu înghioldești
el/ea înghioldește
noi înghioldim
voi înghioldiți
ei/ele înghioldesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) înghioldesc
tu (să) înghioldești
el/ea (să) înghioldească
noi (să) înghioldim
voi (să) înghioldiți
ei/ele (să) înghioldească
Imperfect
eu înghioldeam
tu înghioldeai
el/ea înghioldea
noi înghioldeam
voi înghioldeați
ei/ele înghioldeau
Perfect Simplu
eu înghioldii
tu înghioldiși
el/ea înghioldi
noi înghioldirăm
voi înghioldirăți
ei/ele înghioldiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu înghioldisem
tu înghioldiseși
el/ea înghioldise
noi înghioldiserăm
voi înghioldiserăți
ei/ele înghioldiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi înghioldit
tu să fi înghioldit
el/ea să fi înghioldit
noi să fi înghioldit
voi să fi înghioldit
ei/ele să fi înghioldit
Condițional Prezent
eu aș înghioldi
tu ai înghioldi
el/ea ar înghioldi
noi am înghioldi
voi ați înghioldi
ei/ele ar înghioldi
Condițional Perfect
eu aș fi înghioldit
tu ai fi înghioldit
el/ea ar fi înghioldit
noi am fi înghioldit
voi ați fi înghioldit
ei/ele ar fi înghioldit
Perfectul Compus
eu am înghioldit
tu ai înghioldit
el/ea a înghioldit
noi am înghioldit
voi ați înghioldit
ei/ele au înghioldit
Viitor
eu voi înghioldi
tu vei înghioldi
el/ea va înghioldi
noi vom înghioldi
voi veți înghioldi
ei/ele vor înghioldi
Viitor Anterior
eu voi fi înghioldit
tu vei fi înghioldit
el/ea va fi înghioldit
noi vom fi înghioldit
voi veți fi înghioldit
ei/ele vor fi înghioldit

Verbele anterioare: a ingera, a înghemui, a înghesui, a înghesui, a îngheța

Verbele următoare: a înghionti, a înghiți, a îngloba, a îngloda, a înglodi

Verbe aleatorii: a îndemâna, a irealiza, a nămi, a persecuta, a resistematiza