a înghesui conjugare; conjugare online pentru verbul "a înghesui" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a înghesui" în limba română (dex)

Infinitiv
înghesui
Infinitiv Lung
înghesuire
Participiu
înghesuit
Gerunziu
înghesuind
Imperativ persoana a doua
singular înghesuie
plural înghesuiți
Prezent
eu înghesui
tu înghesui
el/ea înghesuie
noi înghesuim
voi înghesuiți
ei/ele înghesuie
Conjunctiv Prezent
eu (să) înghesui
tu (să) înghesui
el/ea (să) înghesuie
noi (să) înghesuim
voi (să) înghesuiți
ei/ele (să) înghesuie
Imperfect
eu înghesuiam
tu înghesuiai
el/ea înghesuia
noi înghesuiam
voi înghesuiați
ei/ele înghesuiau
Perfect Simplu
eu înghesuii
tu înghesuiși
el/ea înghesui
noi înghesuirăm
voi înghesuirăți
ei/ele înghesuiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu înghesuisem
tu înghesuiseși
el/ea înghesuise
noi înghesuiserăm
voi înghesuiserăți
ei/ele înghesuiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi înghesuit
tu să fi înghesuit
el/ea să fi înghesuit
noi să fi înghesuit
voi să fi înghesuit
ei/ele să fi înghesuit
Condițional Prezent
eu aș înghesui
tu ai înghesui
el/ea ar înghesui
noi am înghesui
voi ați înghesui
ei/ele ar înghesui
Condițional Perfect
eu aș fi înghesuit
tu ai fi înghesuit
el/ea ar fi înghesuit
noi am fi înghesuit
voi ați fi înghesuit
ei/ele ar fi înghesuit
Perfectul Compus
eu am înghesuit
tu ai înghesuit
el/ea a înghesuit
noi am înghesuit
voi ați înghesuit
ei/ele au înghesuit
Viitor
eu voi înghesui
tu vei înghesui
el/ea va înghesui
noi vom înghesui
voi veți înghesui
ei/ele vor înghesui
Viitor Anterior
eu voi fi înghesuit
tu vei fi înghesuit
el/ea va fi înghesuit
noi vom fi înghesuit
voi veți fi înghesuit
ei/ele vor fi înghesuit

Verbele anterioare: a îngemăna, a îngemăna, a îngena, a îngena, a îngenunchea

Verbele următoare: a îngheța, a înghimpa, a înghioldi, a înghionti, a înghiți

Verbe aleatorii: a arăvonisi, a calviniza, a petrifica, a ticni, a postsincroniza