a îngheța conjugare; conjugare online pentru verbul "a îngheța" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a îngheța" în limba română (dex)

Infinitiv
îngheța
Infinitiv Lung
înghețare
Participiu
înghețat
Gerunziu
înghețând
Imperativ persoana a doua
singular îngheață
plural înghețați
Prezent
eu îngheț
tu îngheți
el/ea îngheață
noi înghețăm
voi înghețați
ei/ele îngheață
Conjunctiv Prezent
eu (să) îngheț
tu (să) îngheți
el/ea (să) înghețe
noi (să) înghețăm
voi (să) înghețați
ei/ele (să) înghețe
Imperfect
eu înghețam
tu înghețai
el/ea îngheța
noi înghețam
voi înghețați
ei/ele înghețau
Perfect Simplu
eu înghețai
tu înghețași
el/ea îngheță
noi înghețarăm
voi înghețarăți
ei/ele înghețară
Mai Mult Ca Perfectul
eu înghețasem
tu înghețaseși
el/ea înghețase
noi înghețaserăm
voi înghețaserăți
ei/ele înghețaseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi înghețat
tu să fi înghețat
el/ea să fi înghețat
noi să fi înghețat
voi să fi înghețat
ei/ele să fi înghețat
Condițional Prezent
eu aș îngheța
tu ai îngheța
el/ea ar îngheța
noi am îngheța
voi ați îngheța
ei/ele ar îngheța
Condițional Perfect
eu aș fi înghețat
tu ai fi înghețat
el/ea ar fi înghețat
noi am fi înghețat
voi ați fi înghețat
ei/ele ar fi înghețat
Perfectul Compus
eu am înghețat
tu ai înghețat
el/ea a înghețat
noi am înghețat
voi ați înghețat
ei/ele au înghețat
Viitor
eu voi îngheța
tu vei îngheța
el/ea va îngheța
noi vom îngheța
voi veți îngheța
ei/ele vor îngheța
Viitor Anterior
eu voi fi înghețat
tu vei fi înghețat
el/ea va fi înghețat
noi vom fi înghețat
voi veți fi înghețat
ei/ele vor fi înghețat

Verbele anterioare: a îngena, a îngena, a îngenunchea, a îngenunchea, a ingera

Verbele următoare: a înghimpa, a înghioldi, a înghionti, a înghiți, a îngloba

Verbe aleatorii: a arestălui, a degreva, a intarsia, a recoace, a scinda