a îngălbeni conjugare; conjugare online pentru verbul "a îngălbeni" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a îngălbeni" în limba română (dex)

Infinitiv
îngălbeni
Infinitiv Lung
îngălbenire
Participiu
îngălbenit
Gerunziu
îngălbenind
Imperativ persoana a doua
singular îngălbenește
plural îngălbeniți
Prezent
eu îngălbenesc
tu îngălbenești
el/ea îngălbenește
noi îngălbenim
voi îngălbeniți
ei/ele îngălbenesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) îngălbenesc
tu (să) îngălbenești
el/ea (să) îngălbenească
noi (să) îngălbenim
voi (să) îngălbeniți
ei/ele (să) îngălbenească
Imperfect
eu îngălbeneam
tu îngălbeneai
el/ea îngălbenea
noi îngălbeneam
voi îngălbeneați
ei/ele îngălbeneau
Perfect Simplu
eu îngălbenii
tu îngălbeniși
el/ea îngălbeni
noi îngălbenirăm
voi îngălbenirăți
ei/ele îngălbeniră
Mai Mult Ca Perfectul
eu îngălbenisem
tu îngălbeniseși
el/ea îngălbenise
noi îngălbeniserăm
voi îngălbeniserăți
ei/ele îngălbeniseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi îngălbenit
tu să fi îngălbenit
el/ea să fi îngălbenit
noi să fi îngălbenit
voi să fi îngălbenit
ei/ele să fi îngălbenit
Condițional Prezent
eu aș îngălbeni
tu ai îngălbeni
el/ea ar îngălbeni
noi am îngălbeni
voi ați îngălbeni
ei/ele ar îngălbeni
Condițional Perfect
eu aș fi îngălbenit
tu ai fi îngălbenit
el/ea ar fi îngălbenit
noi am fi îngălbenit
voi ați fi îngălbenit
ei/ele ar fi îngălbenit
Perfectul Compus
eu am îngălbenit
tu ai îngălbenit
el/ea a îngălbenit
noi am îngălbenit
voi ați îngălbenit
ei/ele au îngălbenit
Viitor
eu voi îngălbeni
tu vei îngălbeni
el/ea va îngălbeni
noi vom îngălbeni
voi veți îngălbeni
ei/ele vor îngălbeni
Viitor Anterior
eu voi fi îngălbenit
tu vei fi îngălbenit
el/ea va fi îngălbenit
noi vom fi îngălbenit
voi veți fi îngălbenit
ei/ele vor fi îngălbenit

Verbele anterioare: a infuza, a îngădui, a îngădui, a îngăima, a îngăima

Verbele următoare: a îngâmba, a îngâmfa, a îngâmfa, a îngâna, a îngândura

Verbe aleatorii: a aspri, a căvi, a moșteni, a prodiga, a prospera