a îngăla conjugare; conjugare online pentru verbul "a îngăla" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a îngăla" în limba română (dex)

Infinitiv
îngăla
Infinitiv Lung
îngălare
Participiu
îngălat
Gerunziu
îngălând
Imperativ persoana a doua
singular îngălează
plural îngălați
Prezent
eu îngălez
tu îngălezi
el/ea îngălează
noi îngălăm
voi îngălați
ei/ele îngălează
Conjunctiv Prezent
eu (să) îngălez
tu (să) îngălezi
el/ea (să) îngăleze
noi (să) îngălăm
voi (să) îngălați
ei/ele (să) îngăleze
Imperfect
eu îngălam
tu îngălai
el/ea îngăla
noi îngălam
voi îngălați
ei/ele îngălau
Perfect Simplu
eu îngălai
tu îngălași
el/ea îngălă
noi îngălarăm
voi îngălarăți
ei/ele îngălară
Mai Mult Ca Perfectul
eu îngălasem
tu îngălaseși
el/ea îngălase
noi îngălaserăm
voi îngălaserăți
ei/ele îngălaseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi îngălat
tu să fi îngălat
el/ea să fi îngălat
noi să fi îngălat
voi să fi îngălat
ei/ele să fi îngălat
Condițional Prezent
eu aș îngăla
tu ai îngăla
el/ea ar îngăla
noi am îngăla
voi ați îngăla
ei/ele ar îngăla
Condițional Perfect
eu aș fi îngălat
tu ai fi îngălat
el/ea ar fi îngălat
noi am fi îngălat
voi ați fi îngălat
ei/ele ar fi îngălat
Perfectul Compus
eu am îngălat
tu ai îngălat
el/ea a îngălat
noi am îngălat
voi ați îngălat
ei/ele au îngălat
Viitor
eu voi îngăla
tu vei îngăla
el/ea va îngăla
noi vom îngăla
voi veți îngăla
ei/ele vor îngăla
Viitor Anterior
eu voi fi îngălat
tu vei fi îngălat
el/ea va fi îngălat
noi vom fi îngălat
voi veți fi îngălat
ei/ele vor fi îngălat

Verbele anterioare: a înfurnica, a părpăli, a infuza, a îngădui, a îngădui

Verbele următoare: a pasa, a îngâmba, a îngâmfa, a îngâmfa, a îngâna

Verbe aleatorii: a gestiona, a știrici, a șufări, a transla, a zoli