a îngădui conjugare; conjugare online pentru verbul "a îngădui" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a îngădui" în limba română (dex)

Infinitiv
îngădui
Infinitiv Lung
îngăduire
Participiu
îngăduit
Gerunziu
îngăduind
Imperativ persoana a doua
singular îngăduie
plural îngăduiți
Prezent
eu îngădui
tu îngădui
el/ea îngăduie
noi îngăduim
voi îngăduiți
ei/ele îngăduie
Conjunctiv Prezent
eu (să) îngădui
tu (să) îngădui
el/ea (să) îngăduie
noi (să) îngăduim
voi (să) îngăduiți
ei/ele (să) îngăduie
Imperfect
eu îngăduiam
tu îngăduiai
el/ea îngăduia
noi îngăduiam
voi îngăduiați
ei/ele îngăduiau
Perfect Simplu
eu îngăduii
tu îngăduiși
el/ea îngădui
noi îngăduirăm
voi îngăduirăți
ei/ele îngăduiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu îngăduisem
tu îngăduiseși
el/ea îngăduise
noi îngăduiserăm
voi îngăduiserăți
ei/ele îngăduiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi îngăduit
tu să fi îngăduit
el/ea să fi îngăduit
noi să fi îngăduit
voi să fi îngăduit
ei/ele să fi îngăduit
Condițional Prezent
eu aș îngădui
tu ai îngădui
el/ea ar îngădui
noi am îngădui
voi ați îngădui
ei/ele ar îngădui
Condițional Perfect
eu aș fi îngăduit
tu ai fi îngăduit
el/ea ar fi îngăduit
noi am fi îngăduit
voi ați fi îngăduit
ei/ele ar fi îngăduit
Perfectul Compus
eu am îngăduit
tu ai îngăduit
el/ea a îngăduit
noi am îngăduit
voi ați îngăduit
ei/ele au îngăduit
Viitor
eu voi îngădui
tu vei îngădui
el/ea va îngădui
noi vom îngădui
voi veți îngădui
ei/ele vor îngădui
Viitor Anterior
eu voi fi îngăduit
tu vei fi îngăduit
el/ea va fi îngăduit
noi vom fi îngăduit
voi veți fi îngăduit
ei/ele vor fi îngăduit

Verbele anterioare: a înfurca, a înfurci, a înfurci, a înfuria, a înfurnica

Verbele următoare: a îngăima, a îngăimăci, a îngăla, a îngălbeni, a îngălbini

Verbe aleatorii: a asambla, a istoria, a recupla, a văduvi, a vernaliza