a înfuria conjugare; conjugare online pentru verbul "a înfuria" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a înfuria" în limba română (dex)

Infinitiv
înfuria
Infinitiv Lung
înfuriere
Participiu
înfuriat
Gerunziu
înfuriind
Imperativ persoana a doua
singular înfurie
plural înfuriați
Prezent
eu înfurii
tu înfurii
el/ea înfurie
noi înfuriem
voi înfuriați
ei/ele înfurie
Conjunctiv Prezent
eu (să) înfurii
tu (să) înfurii
el/ea (să) înfurie
noi (să) înfuriem
voi (să) înfuriați
ei/ele (să) înfurie
Imperfect
eu înfuriam
tu înfuriai
el/ea înfuria
noi înfuriam
voi înfuriați
ei/ele înfuriau
Perfect Simplu
eu înfuriai
tu înfuriași
el/ea înfurie
noi înfuriarăm
voi înfuriarăți
ei/ele înfuriară
Mai Mult Ca Perfectul
eu înfuriasem
tu înfuriaseși
el/ea înfuriase
noi înfuriaserăm
voi înfuriaserăți
ei/ele înfuriaseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi înfuriat
tu să fi înfuriat
el/ea să fi înfuriat
noi să fi înfuriat
voi să fi înfuriat
ei/ele să fi înfuriat
Condițional Prezent
eu aș înfuria
tu ai înfuria
el/ea ar înfuria
noi am înfuria
voi ați înfuria
ei/ele ar înfuria
Condițional Perfect
eu aș fi înfuriat
tu ai fi înfuriat
el/ea ar fi înfuriat
noi am fi înfuriat
voi ați fi înfuriat
ei/ele ar fi înfuriat
Perfectul Compus
eu am înfuriat
tu ai înfuriat
el/ea a înfuriat
noi am înfuriat
voi ați înfuriat
ei/ele au înfuriat
Viitor
eu voi înfuria
tu vei înfuria
el/ea va înfuria
noi vom înfuria
voi veți înfuria
ei/ele vor înfuria
Viitor Anterior
eu voi fi înfuriat
tu vei fi înfuriat
el/ea va fi înfuriat
noi vom fi înfuriat
voi veți fi înfuriat
ei/ele vor fi înfuriat

Verbele anterioare: a înfulica, a înfumura, a înfunda, a înfurca, a înfurci

Verbele următoare: a îngădui, a îngădui, a îngăima, a îngăima, a îngăimăci

Verbe aleatorii: a cateteriza, a cerui, a creiona, a despuia, a frenetiza