a înfurci conjugare; conjugare online pentru verbul "a înfurci" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a înfurci" în limba română (dex)

Infinitiv
înfurci
Infinitiv Lung
înfurcire
Participiu
înfurcit
Gerunziu
înfurcind
Imperativ persoana a doua
singular înfurcă
plural înfurciți
Prezent
eu înfurc
tu înfurci
el/ea înfurcă
noi înfurcim
voi înfurciți
ei/ele înfurcă
Conjunctiv Prezent
eu (să) înfurc
tu (să) înfurci
el/ea (să) înfurce
noi (să) înfurcim
voi (să) înfurciți
ei/ele (să) înfurce
Imperfect
eu înfurceam
tu înfurceai
el/ea înfurcea
noi înfurceam
voi înfurceați
ei/ele înfurceau
Perfect Simplu
eu înfurcii
tu înfurciși
el/ea înfurci
noi înfurcirăm
voi înfurcirăți
ei/ele înfurciră
Mai Mult Ca Perfectul
eu înfurcisem
tu înfurciseși
el/ea înfurcise
noi înfurciserăm
voi înfurciserăți
ei/ele înfurciseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi înfurcit
tu să fi înfurcit
el/ea să fi înfurcit
noi să fi înfurcit
voi să fi înfurcit
ei/ele să fi înfurcit
Condițional Prezent
eu aș înfurci
tu ai înfurci
el/ea ar înfurci
noi am înfurci
voi ați înfurci
ei/ele ar înfurci
Condițional Perfect
eu aș fi înfurcit
tu ai fi înfurcit
el/ea ar fi înfurcit
noi am fi înfurcit
voi ați fi înfurcit
ei/ele ar fi înfurcit
Perfectul Compus
eu am înfurcit
tu ai înfurcit
el/ea a înfurcit
noi am înfurcit
voi ați înfurcit
ei/ele au înfurcit
Viitor
eu voi înfurci
tu vei înfurci
el/ea va înfurci
noi vom înfurci
voi veți înfurci
ei/ele vor înfurci
Viitor Anterior
eu voi fi înfurcit
tu vei fi înfurcit
el/ea va fi înfurcit
noi vom fi înfurcit
voi veți fi înfurcit
ei/ele vor fi înfurcit

Verbele anterioare: a înfuleca, a înfulica, a înfumura, a înfunda, a înfurca

Verbele următoare: a infuza, a îngădui, a îngădui, a îngăima, a îngăima

Verbe aleatorii: a aprova, a asibila, a cauționa, a despodobi, a tasta