a înfumura conjugare; conjugare online pentru verbul "a înfumura" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a înfumura" în limba română (dex)

Infinitiv
înfumura
Infinitiv Lung
înfumurare
Participiu
înfumurat
Gerunziu
înfumurând
Imperativ persoana a doua
singular înfumurează
plural înfumurați
Prezent
eu înfumurez
tu înfumurezi
el/ea înfumurează
noi înfumurăm
voi înfumurați
ei/ele înfumurează
Conjunctiv Prezent
eu (să) înfumurez
tu (să) înfumurezi
el/ea (să) înfumureze
noi (să) înfumurăm
voi (să) înfumurați
ei/ele (să) înfumureze
Imperfect
eu înfumuram
tu înfumurai
el/ea înfumura
noi înfumuram
voi înfumurați
ei/ele înfumurau
Perfect Simplu
eu înfumurai
tu înfumurași
el/ea înfumură
noi înfumurarăm
voi înfumurarăți
ei/ele înfumurară
Mai Mult Ca Perfectul
eu înfumurasem
tu înfumuraseși
el/ea înfumurase
noi înfumuraserăm
voi înfumuraserăți
ei/ele înfumuraseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi înfumurat
tu să fi înfumurat
el/ea să fi înfumurat
noi să fi înfumurat
voi să fi înfumurat
ei/ele să fi înfumurat
Condițional Prezent
eu aș înfumura
tu ai înfumura
el/ea ar înfumura
noi am înfumura
voi ați înfumura
ei/ele ar înfumura
Condițional Perfect
eu aș fi înfumurat
tu ai fi înfumurat
el/ea ar fi înfumurat
noi am fi înfumurat
voi ați fi înfumurat
ei/ele ar fi înfumurat
Perfectul Compus
eu am înfumurat
tu ai înfumurat
el/ea a înfumurat
noi am înfumurat
voi ați înfumurat
ei/ele au înfumurat
Viitor
eu voi înfumura
tu vei înfumura
el/ea va înfumura
noi vom înfumura
voi veți înfumura
ei/ele vor înfumura
Viitor Anterior
eu voi fi înfumurat
tu vei fi înfumurat
el/ea va fi înfumurat
noi vom fi înfumurat
voi veți fi înfumurat
ei/ele vor fi înfumurat

Verbele anterioare: a înfrunta, a înfrunzi, a înfrupta, a înfuleca, a înfulica

Verbele următoare: a înfurci, a înfurci, a înfuria, a înfurnica, a părpăli

Verbe aleatorii: a decongestiona, a ebluisa, a hâșâi, a înrădăcina, a jitări