a înfulica conjugare; conjugare online pentru verbul "a înfulica" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a înfulica" în limba română (dex)

Infinitiv
înfulica
Infinitiv Lung
înfulicare
Participiu
înfulicat
Gerunziu
înfulicând
Imperativ persoana a doua
singular înfulică
plural înfulicați
Prezent
eu înfulic
tu înfulici
el/ea înfulică
noi înfulicăm
voi înfulicați
ei/ele înfulică
Conjunctiv Prezent
eu (să) înfulic
tu (să) înfulici
el/ea (să) înfulice
noi (să) înfulicăm
voi (să) înfulicați
ei/ele (să) înfulice
Imperfect
eu înfulicam
tu înfulicai
el/ea înfulica
noi înfulicam
voi înfulicați
ei/ele înfulicau
Perfect Simplu
eu înfulicai
tu înfulicași
el/ea înfulică
noi înfulicarăm
voi înfulicarăți
ei/ele înfulicară
Mai Mult Ca Perfectul
eu înfulicasem
tu înfulicaseși
el/ea înfulicase
noi înfulicaserăm
voi înfulicaserăți
ei/ele înfulicaseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi înfulicat
tu să fi înfulicat
el/ea să fi înfulicat
noi să fi înfulicat
voi să fi înfulicat
ei/ele să fi înfulicat
Condițional Prezent
eu aș înfulica
tu ai înfulica
el/ea ar înfulica
noi am înfulica
voi ați înfulica
ei/ele ar înfulica
Condițional Perfect
eu aș fi înfulicat
tu ai fi înfulicat
el/ea ar fi înfulicat
noi am fi înfulicat
voi ați fi înfulicat
ei/ele ar fi înfulicat
Perfectul Compus
eu am înfulicat
tu ai înfulicat
el/ea a înfulicat
noi am înfulicat
voi ați înfulicat
ei/ele au înfulicat
Viitor
eu voi înfulica
tu vei înfulica
el/ea va înfulica
noi vom înfulica
voi veți înfulica
ei/ele vor înfulica
Viitor Anterior
eu voi fi înfulicat
tu vei fi înfulicat
el/ea va fi înfulicat
noi vom fi înfulicat
voi veți fi înfulicat
ei/ele vor fi înfulicat

Verbele anterioare: a înfrumuseța, a înfrunta, a înfrunzi, a înfrupta, a înfuleca

Verbele următoare: a înfunda, a înfurca, a înfurci, a înfurci, a înfuria

Verbe aleatorii: a bășica, a dezrobi, a digitiza, a pontori, a prociti