a înfricoșa conjugare; conjugare online pentru verbul "a înfricoșa" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a înfricoșa" în limba română (dex)

Infinitiv
înfricoșa
Infinitiv Lung
înfricoșare
Participiu
înfricoșat
Gerunziu
înfricoșând
Imperativ persoana a doua
singular înfricoșează
plural înfricoșați
Prezent
eu înfricoșez
tu înfricoșezi
el/ea înfricoșează
noi înfricoșăm
voi înfricoșați
ei/ele înfricoșează
Conjunctiv Prezent
eu (să) înfricoșez
tu (să) înfricoșezi
el/ea (să) înfricoșeze
noi (să) înfricoșăm
voi (să) înfricoșați
ei/ele (să) înfricoșeze
Imperfect
eu înfricoșam
tu înfricoșai
el/ea înfricoșa
noi înfricoșam
voi înfricoșați
ei/ele înfricoșau
Perfect Simplu
eu înfricoșai
tu înfricoșași
el/ea înfricoșă
noi înfricoșarăm
voi înfricoșarăți
ei/ele înfricoșară
Mai Mult Ca Perfectul
eu înfricoșasem
tu înfricoșaseși
el/ea înfricoșase
noi înfricoșaserăm
voi înfricoșaserăți
ei/ele înfricoșaseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi înfricoșat
tu să fi înfricoșat
el/ea să fi înfricoșat
noi să fi înfricoșat
voi să fi înfricoșat
ei/ele să fi înfricoșat
Condițional Prezent
eu aș înfricoșa
tu ai înfricoșa
el/ea ar înfricoșa
noi am înfricoșa
voi ați înfricoșa
ei/ele ar înfricoșa
Condițional Perfect
eu aș fi înfricoșat
tu ai fi înfricoșat
el/ea ar fi înfricoșat
noi am fi înfricoșat
voi ați fi înfricoșat
ei/ele ar fi înfricoșat
Perfectul Compus
eu am înfricoșat
tu ai înfricoșat
el/ea a înfricoșat
noi am înfricoșat
voi ați înfricoșat
ei/ele au înfricoșat
Viitor
eu voi înfricoșa
tu vei înfricoșa
el/ea va înfricoșa
noi vom înfricoșa
voi veți înfricoșa
ei/ele vor înfricoșa
Viitor Anterior
eu voi fi înfricoșat
tu vei fi înfricoșat
el/ea va fi înfricoșat
noi vom fi înfricoșat
voi veți fi înfricoșat
ei/ele vor fi înfricoșat

Verbele anterioare: a informatiza, a înfrâna, a înfrânge, a înfrăți, a înfrica

Verbele următoare: a înfrigări, a înfrigura, a înfrumoșa, a înfrumuseța, a înfrunta

Verbe aleatorii: a adimeni, a dantura, a degurgita, a legenda, a ruina