a înfia conjugare; conjugare online pentru verbul "a înfia" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a înfia" în limba română (dex)

Infinitiv
înfia
Infinitiv Lung
înfiere
Participiu
înfiat
Gerunziu
înfiind
Imperativ persoana a doua
singular înfiază
plural înfiați
Prezent
eu înfiez
tu înfiezi
el/ea înfiază
noi înfiem
voi înfiați
ei/ele înfiază
Conjunctiv Prezent
eu (să) înfiez
tu (să) înfiezi
el/ea (să) înfieze
noi (să) înfiem
voi (să) înfiați
ei/ele (să) înfieze
Imperfect
eu înfiam
tu înfiai
el/ea înfia
noi înfiam
voi înfiați
ei/ele înfiau
Perfect Simplu
eu înfiai
tu înfiași
el/ea înfie
noi înfiarăm
voi înfiarăți
ei/ele înfiară
Mai Mult Ca Perfectul
eu înfiasem
tu înfiaseși
el/ea înfiase
noi înfiaserăm
voi înfiaserăți
ei/ele înfiaseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi înfiat
tu să fi înfiat
el/ea să fi înfiat
noi să fi înfiat
voi să fi înfiat
ei/ele să fi înfiat
Condițional Prezent
eu aș înfia
tu ai înfia
el/ea ar înfia
noi am înfia
voi ați înfia
ei/ele ar înfia
Condițional Perfect
eu aș fi înfiat
tu ai fi înfiat
el/ea ar fi înfiat
noi am fi înfiat
voi ați fi înfiat
ei/ele ar fi înfiat
Perfectul Compus
eu am înfiat
tu ai înfiat
el/ea a înfiat
noi am înfiat
voi ați înfiat
ei/ele au înfiat
Viitor
eu voi înfia
tu vei înfia
el/ea va înfia
noi vom înfia
voi veți înfia
ei/ele vor înfia
Viitor Anterior
eu voi fi înfiat
tu vei fi înfiat
el/ea va fi înfiat
noi vom fi înfiat
voi veți fi înfiat
ei/ele vor fi înfiat

Verbele anterioare: a înfelia, a înfelia, a infera, a înferica, a infesta

Verbele următoare: a infibula, a înfiera, a înfierbânta, a înfige, a înființa

Verbe aleatorii: a adjectiva, a aiura, a anlumina, a îmblăni, a liniști