a înferica conjugare; conjugare online pentru verbul "a înferica" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a înferica" în limba română (dex)

Infinitiv
înferica
Infinitiv Lung
înfericare
Participiu
înfericat
Gerunziu
înfericând
Imperativ persoana a doua
singular înferică
plural înfericați
Prezent
eu înferic
tu înferici
el/ea înferică
noi înfericăm
voi înfericați
ei/ele înferică
Conjunctiv Prezent
eu (să) înferic
tu (să) înferici
el/ea (să) înferice
noi (să) înfericăm
voi (să) înfericați
ei/ele (să) înferice
Imperfect
eu înfericam
tu înfericai
el/ea înferica
noi înfericam
voi înfericați
ei/ele înfericau
Perfect Simplu
eu înfericai
tu înfericași
el/ea înferică
noi înfericarăm
voi înfericarăți
ei/ele înfericară
Mai Mult Ca Perfectul
eu înfericasem
tu înfericaseși
el/ea înfericase
noi înfericaserăm
voi înfericaserăți
ei/ele înfericaseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi înfericat
tu să fi înfericat
el/ea să fi înfericat
noi să fi înfericat
voi să fi înfericat
ei/ele să fi înfericat
Condițional Prezent
eu aș înferica
tu ai înferica
el/ea ar înferica
noi am înferica
voi ați înferica
ei/ele ar înferica
Condițional Perfect
eu aș fi înfericat
tu ai fi înfericat
el/ea ar fi înfericat
noi am fi înfericat
voi ați fi înfericat
ei/ele ar fi înfericat
Perfectul Compus
eu am înfericat
tu ai înfericat
el/ea a înfericat
noi am înfericat
voi ați înfericat
ei/ele au înfericat
Viitor
eu voi înferica
tu vei înferica
el/ea va înferica
noi vom înferica
voi veți înferica
ei/ele vor înferica
Viitor Anterior
eu voi fi înfericat
tu vei fi înfericat
el/ea va fi înfericat
noi vom fi înfericat
voi veți fi înfericat
ei/ele vor fi înfericat

Verbele anterioare: a înfățoșa, a infatua, a infecta, a înfelia, a înfelia

Verbele următoare: a infesta, a înfeuda, a înfia, a infibula, a înfiera

Verbe aleatorii: a dezechilibra, a dezmânta, a picarisi, a poticni, a previnge