a înfelia conjugare; conjugare online pentru verbul "a înfelia" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a înfelia" în limba română (dex)

Infinitiv
înfelia
Infinitiv Lung
înfeliere
Participiu
înfeliat
Gerunziu
înfeliind
Imperativ persoana a doua
singular înfeliază
plural înfeliați
Prezent
eu înfeliez
tu înfeliezi
el/ea înfeliază
noi înfeliem
voi înfeliați
ei/ele înfeliază
Conjunctiv Prezent
eu (să) înfeliez
tu (să) înfeliezi
el/ea (să) înfelieze
noi (să) înfeliem
voi (să) înfeliați
ei/ele (să) înfelieze
Imperfect
eu înfeliam
tu înfeliai
el/ea înfelia
noi înfeliam
voi înfeliați
ei/ele înfeliau
Perfect Simplu
eu înfeliai
tu înfeliași
el/ea înfelie
noi înfeliarăm
voi înfeliarăți
ei/ele înfeliară
Mai Mult Ca Perfectul
eu înfeliasem
tu înfeliaseși
el/ea înfeliase
noi înfeliaserăm
voi înfeliaserăți
ei/ele înfeliaseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi înfeliat
tu să fi înfeliat
el/ea să fi înfeliat
noi să fi înfeliat
voi să fi înfeliat
ei/ele să fi înfeliat
Condițional Prezent
eu aș înfelia
tu ai înfelia
el/ea ar înfelia
noi am înfelia
voi ați înfelia
ei/ele ar înfelia
Condițional Perfect
eu aș fi înfeliat
tu ai fi înfeliat
el/ea ar fi înfeliat
noi am fi înfeliat
voi ați fi înfeliat
ei/ele ar fi înfeliat
Perfectul Compus
eu am înfeliat
tu ai înfeliat
el/ea a înfeliat
noi am înfeliat
voi ați înfeliat
ei/ele au înfeliat
Viitor
eu voi înfelia
tu vei înfelia
el/ea va înfelia
noi vom înfelia
voi veți înfelia
ei/ele vor înfelia
Viitor Anterior
eu voi fi înfeliat
tu vei fi înfeliat
el/ea va fi înfeliat
noi vom fi înfeliat
voi veți fi înfeliat
ei/ele vor fi înfeliat

Verbele anterioare: a înfăța, a înfățișa, a înfățoșa, a infatua, a infecta

Verbele următoare: a infera, a înferica, a infesta, a înfeuda, a înfia

Verbe aleatorii: a clopoți, a dolariza, a sancționa, a smălțui, a strânge