a înfărtăți conjugare; conjugare online pentru verbul "a înfărtăți" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a înfărtăți" în limba română (dex)

Infinitiv
înfărtăți
Infinitiv Lung
înfărtățire
Participiu
înfărtățit
Gerunziu
înfărtățind
Imperativ persoana a doua
singular înfărtățește
plural înfărtățiți
Prezent
eu înfărtățesc
tu înfărtățești
el/ea înfărtățește
noi înfărtățim
voi înfărtățiți
ei/ele înfărtățesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) înfărtățesc
tu (să) înfărtățești
el/ea (să) înfărtățească
noi (să) înfărtățim
voi (să) înfărtățiți
ei/ele (să) înfărtățească
Imperfect
eu înfărtățeam
tu înfărtățeai
el/ea înfărtățea
noi înfărtățeam
voi înfărtățeați
ei/ele înfărtățeau
Perfect Simplu
eu înfărtății
tu înfărtățiși
el/ea înfărtăți
noi înfărtățirăm
voi înfărtățirăți
ei/ele înfărtățiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu înfărtățisem
tu înfărtățiseși
el/ea înfărtățise
noi înfărtățiserăm
voi înfărtățiserăți
ei/ele înfărtățiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi înfărtățit
tu să fi înfărtățit
el/ea să fi înfărtățit
noi să fi înfărtățit
voi să fi înfărtățit
ei/ele să fi înfărtățit
Condițional Prezent
eu aș înfărtăți
tu ai înfărtăți
el/ea ar înfărtăți
noi am înfărtăți
voi ați înfărtăți
ei/ele ar înfărtăți
Condițional Perfect
eu aș fi înfărtățit
tu ai fi înfărtățit
el/ea ar fi înfărtățit
noi am fi înfărtățit
voi ați fi înfărtățit
ei/ele ar fi înfărtățit
Perfectul Compus
eu am înfărtățit
tu ai înfărtățit
el/ea a înfărtățit
noi am înfărtățit
voi ați înfărtățit
ei/ele au înfărtățit
Viitor
eu voi înfărtăți
tu vei înfărtăți
el/ea va înfărtăți
noi vom înfărtăți
voi veți înfărtăți
ei/ele vor înfărtăți
Viitor Anterior
eu voi fi înfărtățit
tu vei fi înfărtățit
el/ea va fi înfărtățit
noi vom fi înfărtățit
voi veți fi înfărtățit
ei/ele vor fi înfărtățit

Verbele anterioare: a inerva, a infama, a palavragi, a infantiliza, a înfăptui

Verbele următoare: a înfășura, a înfășura, a înfăța, a înfățișa, a înfățoșa

Verbe aleatorii: a conversa, a crănțăni, a crănțăni, a matisa, a penetra