a înfățișa conjugare; conjugare online pentru verbul "a înfățișa" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a înfățișa" în limba română (dex)

Infinitiv
înfățișa
Infinitiv Lung
înfățișare
Participiu
înfățișat
Gerunziu
înfățișând
Imperativ persoana a doua
singular înfățișează
plural înfățișați
Prezent
eu înfățișez
tu înfățișezi
el/ea înfățișează
noi înfățișăm
voi înfățișați
ei/ele înfățișează
Conjunctiv Prezent
eu (să) înfățișez
tu (să) înfățișezi
el/ea (să) înfățișeze
noi (să) înfățișăm
voi (să) înfățișați
ei/ele (să) înfățișeze
Imperfect
eu înfățișam
tu înfățișai
el/ea înfățișa
noi înfățișam
voi înfățișați
ei/ele înfățișau
Perfect Simplu
eu înfățișai
tu înfățișași
el/ea înfățișă
noi înfățișarăm
voi înfățișarăți
ei/ele înfățișară
Mai Mult Ca Perfectul
eu înfățișasem
tu înfățișaseși
el/ea înfățișase
noi înfățișaserăm
voi înfățișaserăți
ei/ele înfățișaseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi înfățișat
tu să fi înfățișat
el/ea să fi înfățișat
noi să fi înfățișat
voi să fi înfățișat
ei/ele să fi înfățișat
Condițional Prezent
eu aș înfățișa
tu ai înfățișa
el/ea ar înfățișa
noi am înfățișa
voi ați înfățișa
ei/ele ar înfățișa
Condițional Perfect
eu aș fi înfățișat
tu ai fi înfățișat
el/ea ar fi înfățișat
noi am fi înfățișat
voi ați fi înfățișat
ei/ele ar fi înfățișat
Perfectul Compus
eu am înfățișat
tu ai înfățișat
el/ea a înfățișat
noi am înfățișat
voi ați înfățișat
ei/ele au înfățișat
Viitor
eu voi înfățișa
tu vei înfățișa
el/ea va înfățișa
noi vom înfățișa
voi veți înfățișa
ei/ele vor înfățișa
Viitor Anterior
eu voi fi înfățișat
tu vei fi înfățișat
el/ea va fi înfățișat
noi vom fi înfățișat
voi veți fi înfățișat
ei/ele vor fi înfățișat

Verbele anterioare: a înfărma, a înfărtăți, a înfășa, a înfășura, a înfășura

Verbele următoare: a infatua, a infecta, a înfelia, a înfelia, a infera

Verbe aleatorii: a bucla, a decapita, a deplanta, a hiritisi, a măngălui