a îndritui conjugare; conjugare online pentru verbul "a îndritui" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a îndritui" în limba română (dex)

Infinitiv
îndritui
Infinitiv Lung
îndrituire
Participiu
îndrituit
Gerunziu
îndrituind
Imperativ persoana a doua
singular îndrituie
plural îndrituiți
Prezent
eu îndritui
tu îndritui
el/ea îndrituie
noi îndrituim
voi îndrituiți
ei/ele îndrituie
Conjunctiv Prezent
eu (să) îndritui
tu (să) îndritui
el/ea (să) îndrituie
noi (să) îndrituim
voi (să) îndrituiți
ei/ele (să) îndrituie
Imperfect
eu îndrituiam
tu îndrituiai
el/ea îndrituia
noi îndrituiam
voi îndrituiați
ei/ele îndrituiau
Perfect Simplu
eu îndrituii
tu îndrituiși
el/ea îndritui
noi îndrituirăm
voi îndrituirăți
ei/ele îndrituiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu îndrituisem
tu îndrituiseși
el/ea îndrituise
noi îndrituiserăm
voi îndrituiserăți
ei/ele îndrituiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi îndrituit
tu să fi îndrituit
el/ea să fi îndrituit
noi să fi îndrituit
voi să fi îndrituit
ei/ele să fi îndrituit
Condițional Prezent
eu aș îndritui
tu ai îndritui
el/ea ar îndritui
noi am îndritui
voi ați îndritui
ei/ele ar îndritui
Condițional Perfect
eu aș fi îndrituit
tu ai fi îndrituit
el/ea ar fi îndrituit
noi am fi îndrituit
voi ați fi îndrituit
ei/ele ar fi îndrituit
Perfectul Compus
eu am îndrituit
tu ai îndrituit
el/ea a îndrituit
noi am îndrituit
voi ați îndrituit
ei/ele au îndrituit
Viitor
eu voi îndritui
tu vei îndritui
el/ea va îndritui
noi vom îndritui
voi veți îndritui
ei/ele vor îndritui
Viitor Anterior
eu voi fi îndrituit
tu vei fi îndrituit
el/ea va fi îndrituit
noi vom fi îndrituit
voi veți fi îndrituit
ei/ele vor fi îndrituit

Verbele anterioare: a îndrăzni, a pâcăi, a îndrepta, a îndrepta, a îndreptăți

Verbele următoare: a îndruma, a îndruma, a induce, a înduioșa, a înduioși

Verbe aleatorii: a afina, a contrasemna, a scări, a șeitui, a transpoza