a îndreptăți conjugare; conjugare online pentru verbul "a îndreptăți" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a îndreptăți" în limba română (dex)

Infinitiv
îndreptăți
Infinitiv Lung
îndreptățire
Participiu
îndreptățit
Gerunziu
îndreptățind
Imperativ persoana a doua
singular îndreptățește
plural îndreptățiți
Prezent
eu îndreptățesc
tu îndreptățești
el/ea îndreptățește
noi îndreptățim
voi îndreptățiți
ei/ele îndreptățesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) îndreptățesc
tu (să) îndreptățești
el/ea (să) îndreptățească
noi (să) îndreptățim
voi (să) îndreptățiți
ei/ele (să) îndreptățească
Imperfect
eu îndreptățeam
tu îndreptățeai
el/ea îndreptățea
noi îndreptățeam
voi îndreptățeați
ei/ele îndreptățeau
Perfect Simplu
eu îndreptății
tu îndreptățiși
el/ea îndreptăți
noi îndreptățirăm
voi îndreptățirăți
ei/ele îndreptățiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu îndreptățisem
tu îndreptățiseși
el/ea îndreptățise
noi îndreptățiserăm
voi îndreptățiserăți
ei/ele îndreptățiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi îndreptățit
tu să fi îndreptățit
el/ea să fi îndreptățit
noi să fi îndreptățit
voi să fi îndreptățit
ei/ele să fi îndreptățit
Condițional Prezent
eu aș îndreptăți
tu ai îndreptăți
el/ea ar îndreptăți
noi am îndreptăți
voi ați îndreptăți
ei/ele ar îndreptăți
Condițional Perfect
eu aș fi îndreptățit
tu ai fi îndreptățit
el/ea ar fi îndreptățit
noi am fi îndreptățit
voi ați fi îndreptățit
ei/ele ar fi îndreptățit
Perfectul Compus
eu am îndreptățit
tu ai îndreptățit
el/ea a îndreptățit
noi am îndreptățit
voi ați îndreptățit
ei/ele au îndreptățit
Viitor
eu voi îndreptăți
tu vei îndreptăți
el/ea va îndreptăți
noi vom îndreptăți
voi veți îndreptăți
ei/ele vor îndreptăți
Viitor Anterior
eu voi fi îndreptățit
tu vei fi îndreptățit
el/ea va fi îndreptățit
noi vom fi îndreptățit
voi veți fi îndreptățit
ei/ele vor fi îndreptățit

Verbele anterioare: a îndrăci, a îndrăgi, a îndrăgosti, a îndrăzni, a pâcăi

Verbele următoare: a îndritui, a îndritui, a îndruga, a îndruma, a îndruma

Verbe aleatorii: a achiziționa, a slaloma, a spațializa, a tindaliza, a toropi