a îndobitoci conjugare; conjugare online pentru verbul "a îndobitoci" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a îndobitoci" în limba română (dex)

Infinitiv
îndobitoci
Infinitiv Lung
îndobitocire
Participiu
îndobitocit
Gerunziu
îndobitocind
Imperativ persoana a doua
singular îndobitocește
plural îndobitociți
Prezent
eu îndobitocesc
tu îndobitocești
el/ea îndobitocește
noi îndobitocim
voi îndobitociți
ei/ele îndobitocesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) îndobitocesc
tu (să) îndobitocești
el/ea (să) îndobitocească
noi (să) îndobitocim
voi (să) îndobitociți
ei/ele (să) îndobitocească
Imperfect
eu îndobitoceam
tu îndobitoceai
el/ea îndobitocea
noi îndobitoceam
voi îndobitoceați
ei/ele îndobitoceau
Perfect Simplu
eu îndobitocii
tu îndobitociși
el/ea îndobitoci
noi îndobitocirăm
voi îndobitocirăți
ei/ele îndobitociră
Mai Mult Ca Perfectul
eu îndobitocisem
tu îndobitociseși
el/ea îndobitocise
noi îndobitociserăm
voi îndobitociserăți
ei/ele îndobitociseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi îndobitocit
tu să fi îndobitocit
el/ea să fi îndobitocit
noi să fi îndobitocit
voi să fi îndobitocit
ei/ele să fi îndobitocit
Condițional Prezent
eu aș îndobitoci
tu ai îndobitoci
el/ea ar îndobitoci
noi am îndobitoci
voi ați îndobitoci
ei/ele ar îndobitoci
Condițional Perfect
eu aș fi îndobitocit
tu ai fi îndobitocit
el/ea ar fi îndobitocit
noi am fi îndobitocit
voi ați fi îndobitocit
ei/ele ar fi îndobitocit
Perfectul Compus
eu am îndobitocit
tu ai îndobitocit
el/ea a îndobitocit
noi am îndobitocit
voi ați îndobitocit
ei/ele au îndobitocit
Viitor
eu voi îndobitoci
tu vei îndobitoci
el/ea va îndobitoci
noi vom îndobitoci
voi veți îndobitoci
ei/ele vor îndobitoci
Viitor Anterior
eu voi fi îndobitocit
tu vei fi îndobitocit
el/ea va fi îndobitocit
noi vom fi îndobitocit
voi veți fi îndobitocit
ei/ele vor fi îndobitocit

Verbele anterioare: a indigna, a îndigui, a indisponibiliza, a indispune, a oțerî

Verbele următoare: a îndoctrina, a îndoi, a îndoi, a îndolia, a îndopa

Verbe aleatorii: a albăstri, a gâlcevi, a procatori, a savantiza, a tapeta