a încumăta conjugare; conjugare online pentru verbul "a încumăta" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a încumăta" în limba română (dex)

Infinitiv
încumăta
Infinitiv Lung
încumătare
Participiu
încumătat
Gerunziu
încumătând
Imperativ persoana a doua
singular încumetă
plural încumătați
Prezent
eu încumăt
tu încumeți
el/ea încumetă
noi încumătăm
voi încumătați
ei/ele încumetă
Conjunctiv Prezent
eu (să) încumăt
tu (să) încumeți
el/ea (să) încumete
noi (să) încumătăm
voi (să) încumătați
ei/ele (să) încumete
Imperfect
eu încumătam
tu încumătai
el/ea încumăta
noi încumătam
voi încumătați
ei/ele încumătau
Perfect Simplu
eu încumătai
tu încumătași
el/ea încumătă
noi încumătarăm
voi încumătarăți
ei/ele încumătară
Mai Mult Ca Perfectul
eu încumătasem
tu încumătaseși
el/ea încumătase
noi încumătaserăm
voi încumătaserăți
ei/ele încumătaseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi încumătat
tu să fi încumătat
el/ea să fi încumătat
noi să fi încumătat
voi să fi încumătat
ei/ele să fi încumătat
Condițional Prezent
eu aș încumăta
tu ai încumăta
el/ea ar încumăta
noi am încumăta
voi ați încumăta
ei/ele ar încumăta
Condițional Perfect
eu aș fi încumătat
tu ai fi încumătat
el/ea ar fi încumătat
noi am fi încumătat
voi ați fi încumătat
ei/ele ar fi încumătat
Perfectul Compus
eu am încumătat
tu ai încumătat
el/ea a încumătat
noi am încumătat
voi ați încumătat
ei/ele au încumătat
Viitor
eu voi încumăta
tu vei încumăta
el/ea va încumăta
noi vom încumăta
voi veți încumăta
ei/ele vor încumăta
Viitor Anterior
eu voi fi încumătat
tu vei fi încumătat
el/ea va fi încumătat
noi vom fi încumătat
voi veți fi încumătat
ei/ele vor fi încumătat

Verbele anterioare: a încuiba, a încuiba, a încujba, a încujlui, a inculca

Verbele următoare: a încumeta, a încumete, a încumetri, a încunjura, a încunjura

Verbe aleatorii: a dezmăța, a dezmăța, a lepși, a reutiliza, a rihtui