a înciocăla conjugare; conjugare online pentru verbul "a înciocăla" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a înciocăla" în limba română (dex)

Infinitiv
înciocăla
Infinitiv Lung
înciocălare
Participiu
înciocălat
Gerunziu
înciocălând
Imperativ persoana a doua
singular înciocălează
plural înciocălați
Prezent
eu înciocălez
tu înciocălezi
el/ea înciocălează
noi înciocălăm
voi înciocălați
ei/ele înciocălează
Conjunctiv Prezent
eu (să) înciocălez
tu (să) înciocălezi
el/ea (să) înciocăleze
noi (să) înciocălăm
voi (să) înciocălați
ei/ele (să) înciocăleze
Imperfect
eu înciocălam
tu înciocălai
el/ea înciocăla
noi înciocălam
voi înciocălați
ei/ele înciocălau
Perfect Simplu
eu înciocălai
tu înciocălași
el/ea înciocălă
noi înciocălarăm
voi înciocălarăți
ei/ele înciocălară
Mai Mult Ca Perfectul
eu înciocălasem
tu înciocălaseși
el/ea înciocălase
noi înciocălaserăm
voi înciocălaserăți
ei/ele înciocălaseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi înciocălat
tu să fi înciocălat
el/ea să fi înciocălat
noi să fi înciocălat
voi să fi înciocălat
ei/ele să fi înciocălat
Condițional Prezent
eu aș înciocăla
tu ai înciocăla
el/ea ar înciocăla
noi am înciocăla
voi ați înciocăla
ei/ele ar înciocăla
Condițional Perfect
eu aș fi înciocălat
tu ai fi înciocălat
el/ea ar fi înciocălat
noi am fi înciocălat
voi ați fi înciocălat
ei/ele ar fi înciocălat
Perfectul Compus
eu am înciocălat
tu ai înciocălat
el/ea a înciocălat
noi am înciocălat
voi ați înciocălat
ei/ele au înciocălat
Viitor
eu voi înciocăla
tu vei înciocăla
el/ea va înciocăla
noi vom înciocăla
voi veți înciocăla
ei/ele vor înciocăla
Viitor Anterior
eu voi fi înciocălat
tu vei fi înciocălat
el/ea va fi înciocălat
noi vom fi înciocălat
voi veți fi înciocălat
ei/ele vor fi înciocălat

Verbele anterioare: a încifra, a încina, a încinci, a incinera, a încinge

Verbele următoare: a ocărî, a incita, a înciuda, a inciza, a inclava

Verbe aleatorii: a demonopoliza, a înhăma, a oțări, a placa, a sâcâi