a încifra conjugare; conjugare online pentru verbul "a încifra" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a încifra" în limba română (dex)

Infinitiv
încifra
Infinitiv Lung
încifrare
Participiu
încifrat
Gerunziu
încifrând
Imperativ persoana a doua
singular încifrează
plural încifrați
Prezent
eu încifrez
tu încifrezi
el/ea încifrează
noi încifrăm
voi încifrați
ei/ele încifrează
Conjunctiv Prezent
eu (să) încifrez
tu (să) încifrezi
el/ea (să) încifreze
noi (să) încifrăm
voi (să) încifrați
ei/ele (să) încifreze
Imperfect
eu încifram
tu încifrai
el/ea încifra
noi încifram
voi încifrați
ei/ele încifrau
Perfect Simplu
eu încifrai
tu încifrași
el/ea încifră
noi încifrarăm
voi încifrarăți
ei/ele încifrară
Mai Mult Ca Perfectul
eu încifrasem
tu încifraseși
el/ea încifrase
noi încifraserăm
voi încifraserăți
ei/ele încifraseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi încifrat
tu să fi încifrat
el/ea să fi încifrat
noi să fi încifrat
voi să fi încifrat
ei/ele să fi încifrat
Condițional Prezent
eu aș încifra
tu ai încifra
el/ea ar încifra
noi am încifra
voi ați încifra
ei/ele ar încifra
Condițional Perfect
eu aș fi încifrat
tu ai fi încifrat
el/ea ar fi încifrat
noi am fi încifrat
voi ați fi încifrat
ei/ele ar fi încifrat
Perfectul Compus
eu am încifrat
tu ai încifrat
el/ea a încifrat
noi am încifrat
voi ați încifrat
ei/ele au încifrat
Viitor
eu voi încifra
tu vei încifra
el/ea va încifra
noi vom încifra
voi veți încifra
ei/ele vor încifra
Viitor Anterior
eu voi fi încifrat
tu vei fi încifrat
el/ea va fi încifrat
noi vom fi încifrat
voi veți fi încifrat
ei/ele vor fi încifrat

Verbele anterioare: a închipui, a închipurlui, a închirci, a închiria, a închista

Verbele următoare: a încina, a încinci, a incinera, a încinge, a înciocăla

Verbe aleatorii: a aciola, a binedispune, a crea, a dospi, a olecăi