a întăfoșa conjugare; conjugare online pentru verbul "a întăfoșa" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a întăfoșa" în limba română (dex)

Infinitiv
întăfoșa
Infinitiv Lung
întăfoșare
Participiu
întăfoșat
Gerunziu
întăfoșând
Imperativ persoana a doua
singular întăfoșează
plural întăfoșați
Prezent
eu întăfoșez
tu întăfoșezi
el/ea întăfoșează
noi întăfoșăm
voi întăfoșați
ei/ele întăfoșează
Conjunctiv Prezent
eu (să) întăfoșez
tu (să) întăfoșezi
el/ea (să) întăfoșeze
noi (să) întăfoșăm
voi (să) întăfoșați
ei/ele (să) întăfoșeze
Imperfect
eu întăfoșam
tu întăfoșai
el/ea întăfoșa
noi întăfoșam
voi întăfoșați
ei/ele întăfoșau
Perfect Simplu
eu întăfoșai
tu întăfoșași
el/ea întăfoșă
noi întăfoșarăm
voi întăfoșarăți
ei/ele întăfoșară
Mai Mult Ca Perfectul
eu întăfoșasem
tu întăfoșaseși
el/ea întăfoșase
noi întăfoșaserăm
voi întăfoșaserăți
ei/ele întăfoșaseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi întăfoșat
tu să fi întăfoșat
el/ea să fi întăfoșat
noi să fi întăfoșat
voi să fi întăfoșat
ei/ele să fi întăfoșat
Condițional Prezent
eu aș întăfoșa
tu ai întăfoșa
el/ea ar întăfoșa
noi am întăfoșa
voi ați întăfoșa
ei/ele ar întăfoșa
Condițional Perfect
eu aș fi întăfoșat
tu ai fi întăfoșat
el/ea ar fi întăfoșat
noi am fi întăfoșat
voi ați fi întăfoșat
ei/ele ar fi întăfoșat
Perfectul Compus
eu am întăfoșat
tu ai întăfoșat
el/ea a întăfoșat
noi am întăfoșat
voi ați întăfoșat
ei/ele au întăfoșat
Viitor
eu voi întăfoșa
tu vei întăfoșa
el/ea va întăfoșa
noi vom întăfoșa
voi veți întăfoșa
ei/ele vor întăfoșa
Viitor Anterior
eu voi fi întăfoșat
tu vei fi întăfoșat
el/ea va fi întăfoșat
noi vom fi întăfoșat
voi veți fi întăfoșat
ei/ele vor fi întăfoșat

Verbele anterioare: a însuri, a înșuruba, a însuși, a însuti, a intabula

Verbele următoare: a întâia, a întălălui, a întâlni, a întâmpina, a întâmpla

Verbe aleatorii: a argintui, a diafragma, a petrarchiza, a pluti, a zeri