a înălbi conjugare; conjugare online pentru verbul "a înălbi" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a înălbi" în limba română (dex)

Infinitiv
înălbi
Infinitiv Lung
înălbire
Participiu
înălbit
Gerunziu
înălbind
Imperativ persoana a doua
singular înălbește
plural înălbiți
Prezent
eu înălbesc
tu înălbești
el/ea înălbește
noi înălbim
voi înălbiți
ei/ele înălbesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) înălbesc
tu (să) înălbești
el/ea (să) înălbească
noi (să) înălbim
voi (să) înălbiți
ei/ele (să) înălbească
Imperfect
eu înălbeam
tu înălbeai
el/ea înălbea
noi înălbeam
voi înălbeați
ei/ele înălbeau
Perfect Simplu
eu înălbii
tu înălbiși
el/ea înălbi
noi înălbirăm
voi înălbirăți
ei/ele înălbiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu înălbisem
tu înălbiseși
el/ea înălbise
noi înălbiserăm
voi înălbiserăți
ei/ele înălbiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi înălbit
tu să fi înălbit
el/ea să fi înălbit
noi să fi înălbit
voi să fi înălbit
ei/ele să fi înălbit
Condițional Prezent
eu aș înălbi
tu ai înălbi
el/ea ar înălbi
noi am înălbi
voi ați înălbi
ei/ele ar înălbi
Condițional Perfect
eu aș fi înălbit
tu ai fi înălbit
el/ea ar fi înălbit
noi am fi înălbit
voi ați fi înălbit
ei/ele ar fi înălbit
Perfectul Compus
eu am înălbit
tu ai înălbit
el/ea a înălbit
noi am înălbit
voi ați înălbit
ei/ele au înălbit
Viitor
eu voi înălbi
tu vei înălbi
el/ea va înălbi
noi vom înălbi
voi veți înălbi
ei/ele vor înălbi
Viitor Anterior
eu voi fi înălbit
tu vei fi înălbit
el/ea va fi înălbit
noi vom fi înălbit
voi veți fi înălbit
ei/ele vor fi înălbit

Verbele anterioare: a inactiva, a inactiviza, a înăduși, a înainta, a înălbăstri

Verbele următoare: a înălța, a înamora, a înapoia, a înaripa, a înarma

Verbe aleatorii: a declicheta, a frigări, a sili, a umidifica, a văsări