a înălbăstri conjugare; conjugare online pentru verbul "a înălbăstri" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a înălbăstri" în limba română (dex)

Infinitiv
înălbăstri
Infinitiv Lung
înălbăstrire
Participiu
înălbăstrit
Gerunziu
înălbăstrind
Imperativ persoana a doua
singular înălbăstrește
plural înălbăstriți
Prezent
eu înălbăstresc
tu înălbăstrești
el/ea înălbăstrește
noi înălbăstrim
voi înălbăstriți
ei/ele înălbăstresc
Conjunctiv Prezent
eu (să) înălbăstresc
tu (să) înălbăstrești
el/ea (să) înălbăstrească
noi (să) înălbăstrim
voi (să) înălbăstriți
ei/ele (să) înălbăstrească
Imperfect
eu înălbăstream
tu înălbăstreai
el/ea înălbăstrea
noi înălbăstream
voi înălbăstreați
ei/ele înălbăstreau
Perfect Simplu
eu înălbăstrii
tu înălbăstriși
el/ea înălbăstri
noi înălbăstrirăm
voi înălbăstrirăți
ei/ele înălbăstriră
Mai Mult Ca Perfectul
eu înălbăstrisem
tu înălbăstriseși
el/ea înălbăstrise
noi înălbăstriserăm
voi înălbăstriserăți
ei/ele înălbăstriseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi înălbăstrit
tu să fi înălbăstrit
el/ea să fi înălbăstrit
noi să fi înălbăstrit
voi să fi înălbăstrit
ei/ele să fi înălbăstrit
Condițional Prezent
eu aș înălbăstri
tu ai înălbăstri
el/ea ar înălbăstri
noi am înălbăstri
voi ați înălbăstri
ei/ele ar înălbăstri
Condițional Perfect
eu aș fi înălbăstrit
tu ai fi înălbăstrit
el/ea ar fi înălbăstrit
noi am fi înălbăstrit
voi ați fi înălbăstrit
ei/ele ar fi înălbăstrit
Perfectul Compus
eu am înălbăstrit
tu ai înălbăstrit
el/ea a înălbăstrit
noi am înălbăstrit
voi ați înălbăstrit
ei/ele au înălbăstrit
Viitor
eu voi înălbăstri
tu vei înălbăstri
el/ea va înălbăstri
noi vom înălbăstri
voi veți înălbăstri
ei/ele vor înălbăstri
Viitor Anterior
eu voi fi înălbăstrit
tu vei fi înălbăstrit
el/ea va fi înălbăstrit
noi vom fi înălbăstrit
voi veți fi înălbăstrit
ei/ele vor fi înălbăstrit

Verbele anterioare: a înăcri, a inactiva, a inactiviza, a înăduși, a înainta

Verbele următoare: a înălbi, a înălța, a înamora, a înapoia, a înaripa

Verbe aleatorii: a cașera, a denitrifica, a îmbăliga, a oficializa, a tuberculiza