a înăduși conjugare; conjugare online pentru verbul "a înăduși" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a înăduși" în limba română (dex)

Infinitiv
înăduși
Infinitiv Lung
înădușire
Participiu
înădușit
Gerunziu
înădușind
Imperativ persoana a doua
singular înădușește
plural înădușiți
Prezent
eu înădușesc
tu înădușești
el/ea înădușește
noi înădușim
voi înădușiți
ei/ele înădușesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) înădușesc
tu (să) înădușești
el/ea (să) înădușească
noi (să) înădușim
voi (să) înădușiți
ei/ele (să) înădușească
Imperfect
eu înădușeam
tu înădușeai
el/ea înădușea
noi înădușeam
voi înădușeați
ei/ele înădușeau
Perfect Simplu
eu înădușii
tu înădușiși
el/ea înăduși
noi înădușirăm
voi înădușirăți
ei/ele înădușiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu înădușisem
tu înădușiseși
el/ea înădușise
noi înădușiserăm
voi înădușiserăți
ei/ele înădușiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi înădușit
tu să fi înădușit
el/ea să fi înădușit
noi să fi înădușit
voi să fi înădușit
ei/ele să fi înădușit
Condițional Prezent
eu aș înăduși
tu ai înăduși
el/ea ar înăduși
noi am înăduși
voi ați înăduși
ei/ele ar înăduși
Condițional Perfect
eu aș fi înădușit
tu ai fi înădușit
el/ea ar fi înădușit
noi am fi înădușit
voi ați fi înădușit
ei/ele ar fi înădușit
Perfectul Compus
eu am înădușit
tu ai înădușit
el/ea a înădușit
noi am înădușit
voi ați înădușit
ei/ele au înădușit
Viitor
eu voi înăduși
tu vei înăduși
el/ea va înăduși
noi vom înăduși
voi veți înăduși
ei/ele vor înăduși
Viitor Anterior
eu voi fi înădușit
tu vei fi înădușit
el/ea va fi înădușit
noi vom fi înădușit
voi veți fi înădușit
ei/ele vor fi înădușit

Verbele anterioare: a înăbuși, a înăclăi, a înăcri, a inactiva, a inactiviza

Verbele următoare: a înainta, a înălbăstri, a înălbi, a înălța, a înamora

Verbe aleatorii: a atrage, a băloși, a năși, a pindariza, a pizmălui