a înăcri conjugare; conjugare online pentru verbul "a înăcri" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a înăcri" în limba română (dex)

Infinitiv
înăcri
Infinitiv Lung
înăcrire
Participiu
înăcrit
Gerunziu
înăcrind
Imperativ persoana a doua
singular înăcrește
plural înăcriți
Prezent
eu înăcresc
tu înăcrești
el/ea înăcrește
noi înăcrim
voi înăcriți
ei/ele înăcresc
Conjunctiv Prezent
eu (să) înăcresc
tu (să) înăcrești
el/ea (să) înăcrească
noi (să) înăcrim
voi (să) înăcriți
ei/ele (să) înăcrească
Imperfect
eu înăcream
tu înăcreai
el/ea înăcrea
noi înăcream
voi înăcreați
ei/ele înăcreau
Perfect Simplu
eu înăcrii
tu înăcriși
el/ea înăcri
noi înăcrirăm
voi înăcrirăți
ei/ele înăcriră
Mai Mult Ca Perfectul
eu înăcrisem
tu înăcriseși
el/ea înăcrise
noi înăcriserăm
voi înăcriserăți
ei/ele înăcriseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi înăcrit
tu să fi înăcrit
el/ea să fi înăcrit
noi să fi înăcrit
voi să fi înăcrit
ei/ele să fi înăcrit
Condițional Prezent
eu aș înăcri
tu ai înăcri
el/ea ar înăcri
noi am înăcri
voi ați înăcri
ei/ele ar înăcri
Condițional Perfect
eu aș fi înăcrit
tu ai fi înăcrit
el/ea ar fi înăcrit
noi am fi înăcrit
voi ați fi înăcrit
ei/ele ar fi înăcrit
Perfectul Compus
eu am înăcrit
tu ai înăcrit
el/ea a înăcrit
noi am înăcrit
voi ați înăcrit
ei/ele au înăcrit
Viitor
eu voi înăcri
tu vei înăcri
el/ea va înăcri
noi vom înăcri
voi veți înăcri
ei/ele vor înăcri
Viitor Anterior
eu voi fi înăcrit
tu vei fi înăcrit
el/ea va fi înăcrit
noi vom fi înăcrit
voi veți fi înăcrit
ei/ele vor fi înăcrit

Verbele anterioare: a împuțina, a imputrescibiliza, a imuniza, a înăbuși, a înăclăi

Verbele următoare: a inactiva, a inactiviza, a înăduși, a înainta, a înălbăstri

Verbe aleatorii: a divăni, a holci, a pretinde, a primi, a refasona