a înăclăi conjugare; conjugare online pentru verbul "a înăclăi" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a înăclăi" în limba română (dex)

Infinitiv
înăclăi
Infinitiv Lung
înăclăire
Participiu
înăclăit
Gerunziu
înăclăind
Imperativ persoana a doua
singular înăclăiește
plural înăclăiți
Prezent
eu înăclăiesc
tu înăclăiești
el/ea înăclăiește
noi înăclăim
voi înăclăiți
ei/ele înăclăiesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) înăclăiesc
tu (să) înăclăiești
el/ea (să) înăclăiască
noi (să) înăclăim
voi (să) înăclăiți
ei/ele (să) înăclăiască
Imperfect
eu înăclăiam
tu înăclăiai
el/ea înăclăia
noi înăclăiam
voi înăclăiați
ei/ele înăclăiau
Perfect Simplu
eu înăclăii
tu înăclăiși
el/ea înăclăi
noi înăclăirăm
voi înăclăirăți
ei/ele înăclăiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu înăclăisem
tu înăclăiseși
el/ea înăclăise
noi înăclăiserăm
voi înăclăiserăți
ei/ele înăclăiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi înăclăit
tu să fi înăclăit
el/ea să fi înăclăit
noi să fi înăclăit
voi să fi înăclăit
ei/ele să fi înăclăit
Condițional Prezent
eu aș înăclăi
tu ai înăclăi
el/ea ar înăclăi
noi am înăclăi
voi ați înăclăi
ei/ele ar înăclăi
Condițional Perfect
eu aș fi înăclăit
tu ai fi înăclăit
el/ea ar fi înăclăit
noi am fi înăclăit
voi ați fi înăclăit
ei/ele ar fi înăclăit
Perfectul Compus
eu am înăclăit
tu ai înăclăit
el/ea a înăclăit
noi am înăclăit
voi ați înăclăit
ei/ele au înăclăit
Viitor
eu voi înăclăi
tu vei înăclăi
el/ea va înăclăi
noi vom înăclăi
voi veți înăclăi
ei/ele vor înăclăi
Viitor Anterior
eu voi fi înăclăit
tu vei fi înăclăit
el/ea va fi înăclăit
noi vom fi înăclăit
voi veți fi înăclăit
ei/ele vor fi înăclăit

Verbele anterioare: a împuți, a împuți, a împuțina, a imputrescibiliza, a imuniza

Verbele următoare: a înăcri, a inactiva, a inactiviza, a înăduși, a înainta

Verbe aleatorii: a fuma, a înstela, a moșmoli, a reincarna, a situa