a înăbuși conjugare; conjugare online pentru verbul "a înăbuși" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a înăbuși" în limba română (dex)

Infinitiv
înăbuși
Infinitiv Lung
înăbușire
Participiu
înăbușit
Gerunziu
înăbușind
Imperativ persoana a doua
singular înăbușă
plural înăbușiți
Prezent
eu înăbuș
tu înăbuși
el/ea înăbușă
noi înăbușim
voi înăbușiți
ei/ele înăbușă
Conjunctiv Prezent
eu (să) înăbuș
tu (să) înăbuși
el/ea (să) înăbușe
noi (să) înăbușim
voi (să) înăbușiți
ei/ele (să) înăbușe
Imperfect
eu înăbușeam
tu înăbușeai
el/ea înăbușea
noi înăbușeam
voi înăbușeați
ei/ele înăbușeau
Perfect Simplu
eu înăbușii
tu înăbușiși
el/ea înăbuși
noi înăbușirăm
voi înăbușirăți
ei/ele înăbușiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu înăbușisem
tu înăbușiseși
el/ea înăbușise
noi înăbușiserăm
voi înăbușiserăți
ei/ele înăbușiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi înăbușit
tu să fi înăbușit
el/ea să fi înăbușit
noi să fi înăbușit
voi să fi înăbușit
ei/ele să fi înăbușit
Condițional Prezent
eu aș înăbuși
tu ai înăbuși
el/ea ar înăbuși
noi am înăbuși
voi ați înăbuși
ei/ele ar înăbuși
Condițional Perfect
eu aș fi înăbușit
tu ai fi înăbușit
el/ea ar fi înăbușit
noi am fi înăbușit
voi ați fi înăbușit
ei/ele ar fi înăbușit
Perfectul Compus
eu am înăbușit
tu ai înăbușit
el/ea a înăbușit
noi am înăbușit
voi ați înăbușit
ei/ele au înăbușit
Viitor
eu voi înăbuși
tu vei înăbuși
el/ea va înăbuși
noi vom înăbuși
voi veți înăbuși
ei/ele vor înăbuși
Viitor Anterior
eu voi fi înăbușit
tu vei fi înăbușit
el/ea va fi înăbușit
noi vom fi înăbușit
voi veți fi înăbușit
ei/ele vor fi înăbușit

Verbele anterioare: a împuternici, a împuți, a împuți, a împuțina, a imputrescibiliza

Verbele următoare: a înăclăi, a înăcri, a inactiva, a inactiviza, a înăduși

Verbe aleatorii: a cârcoti, a contraataca, a micoli, a părtălui, a timări