a împovăra conjugare; conjugare online pentru verbul "a împovăra" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a împovăra" în limba română (dex)

Infinitiv
împovăra
Infinitiv Lung
împovărare
Participiu
împovărat
Gerunziu
împovărând
Imperativ persoana a doua
singular împovărează
plural împovărați
Prezent
eu împovărez
tu împovărezi
el/ea împovărează
noi împovărăm
voi împovărați
ei/ele împovărează
Conjunctiv Prezent
eu (să) împovărez
tu (să) împovărezi
el/ea (să) împovăreze
noi (să) împovărăm
voi (să) împovărați
ei/ele (să) împovăreze
Imperfect
eu împovăram
tu împovărai
el/ea împovăra
noi împovăram
voi împovărați
ei/ele împovărau
Perfect Simplu
eu împovărai
tu împovărași
el/ea împovără
noi împovărarăm
voi împovărarăți
ei/ele împovărară
Mai Mult Ca Perfectul
eu împovărasem
tu împovăraseși
el/ea împovărase
noi împovăraserăm
voi împovăraserăți
ei/ele împovăraseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi împovărat
tu să fi împovărat
el/ea să fi împovărat
noi să fi împovărat
voi să fi împovărat
ei/ele să fi împovărat
Condițional Prezent
eu aș împovăra
tu ai împovăra
el/ea ar împovăra
noi am împovăra
voi ați împovăra
ei/ele ar împovăra
Condițional Perfect
eu aș fi împovărat
tu ai fi împovărat
el/ea ar fi împovărat
noi am fi împovărat
voi ați fi împovărat
ei/ele ar fi împovărat
Perfectul Compus
eu am împovărat
tu ai împovărat
el/ea a împovărat
noi am împovărat
voi ați împovărat
ei/ele au împovărat
Viitor
eu voi împovăra
tu vei împovăra
el/ea va împovăra
noi vom împovăra
voi veți împovăra
ei/ele vor împovăra
Viitor Anterior
eu voi fi împovărat
tu vei fi împovărat
el/ea va fi împovărat
noi vom fi împovărat
voi veți fi împovărat
ei/ele vor fi împovărat

Verbele anterioare: a importuna, a împosesui, a imposta, a împotmoli, a împotrivi

Verbele următoare: a impozita, a împrăfoșa, a împrânzi, a împrăștia, a impregna

Verbe aleatorii: a proceda, a scandalici, a șufări, a tresări, a văicări