a îmburzului conjugare; conjugare online pentru verbul "a îmburzului" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a îmburzului" în limba română (dex)

Infinitiv
îmburzului
Infinitiv Lung
îmburzuluire
Participiu
îmburzuluit
Gerunziu
îmburzuluind
Imperativ persoana a doua
singular îmburzuluiește
plural îmburzuluiți
Prezent
eu îmburzuluiesc
tu îmburzuluiești
el/ea îmburzuluiește
noi îmburzuluim
voi îmburzuluiți
ei/ele îmburzuluiesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) îmburzuluiesc
tu (să) îmburzuluiești
el/ea (să) îmburzuluiască
noi (să) îmburzuluim
voi (să) îmburzuluiți
ei/ele (să) îmburzuluiască
Imperfect
eu îmburzuluiam
tu îmburzuluiai
el/ea îmburzuluia
noi îmburzuluiam
voi îmburzuluiați
ei/ele îmburzuluiau
Perfect Simplu
eu îmburzuluii
tu îmburzuluiși
el/ea îmburzului
noi îmburzuluirăm
voi îmburzuluirăți
ei/ele îmburzuluiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu îmburzuluisem
tu îmburzuluiseși
el/ea îmburzuluise
noi îmburzuluiserăm
voi îmburzuluiserăți
ei/ele îmburzuluiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi îmburzuluit
tu să fi îmburzuluit
el/ea să fi îmburzuluit
noi să fi îmburzuluit
voi să fi îmburzuluit
ei/ele să fi îmburzuluit
Condițional Prezent
eu aș îmburzului
tu ai îmburzului
el/ea ar îmburzului
noi am îmburzului
voi ați îmburzului
ei/ele ar îmburzului
Condițional Perfect
eu aș fi îmburzuluit
tu ai fi îmburzuluit
el/ea ar fi îmburzuluit
noi am fi îmburzuluit
voi ați fi îmburzuluit
ei/ele ar fi îmburzuluit
Perfectul Compus
eu am îmburzuluit
tu ai îmburzuluit
el/ea a îmburzuluit
noi am îmburzuluit
voi ați îmburzuluit
ei/ele au îmburzuluit
Viitor
eu voi îmburzului
tu vei îmburzului
el/ea va îmburzului
noi vom îmburzului
voi veți îmburzului
ei/ele vor îmburzului
Viitor Anterior
eu voi fi îmburzuluit
tu vei fi îmburzuluit
el/ea va fi îmburzuluit
noi vom fi îmburzuluit
voi veți fi îmburzuluit
ei/ele vor fi îmburzuluit

Verbele anterioare: a îmbunătăți, a imbura, a îmburda, a îmburghezi, a îmburuieni

Verbele următoare: a îmbutelia, a imensifica, a imerge, a imerge, a imersa

Verbe aleatorii: a instala, a plusa, a pavoaza, a țârâi, a țârâi