a îmbumbia conjugare; conjugare online pentru verbul "a îmbumbia" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a îmbumbia" în limba română (dex)

Infinitiv
îmbumbia
Infinitiv Lung
îmbumbiere
Participiu
îmbumbiat
Gerunziu
îmbumbiind
Imperativ persoana a doua
singular îmbumbie
plural îmbumbiați
Prezent
eu îmbumbii
tu îmbumbii
el/ea îmbumbie
noi îmbumbiem
voi îmbumbiați
ei/ele îmbumbie
Conjunctiv Prezent
eu (să) îmbumbii
tu (să) îmbumbii
el/ea (să) îmbumbie
noi (să) îmbumbiem
voi (să) îmbumbiați
ei/ele (să) îmbumbie
Imperfect
eu îmbumbiam
tu îmbumbiai
el/ea îmbumbia
noi îmbumbiam
voi îmbumbiați
ei/ele îmbumbiau
Perfect Simplu
eu îmbumbiai
tu îmbumbiași
el/ea îmbumbie
noi îmbumbiarăm
voi îmbumbiarăți
ei/ele îmbumbiară
Mai Mult Ca Perfectul
eu îmbumbiasem
tu îmbumbiaseși
el/ea îmbumbiase
noi îmbumbiaserăm
voi îmbumbiaserăți
ei/ele îmbumbiaseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi îmbumbiat
tu să fi îmbumbiat
el/ea să fi îmbumbiat
noi să fi îmbumbiat
voi să fi îmbumbiat
ei/ele să fi îmbumbiat
Condițional Prezent
eu aș îmbumbia
tu ai îmbumbia
el/ea ar îmbumbia
noi am îmbumbia
voi ați îmbumbia
ei/ele ar îmbumbia
Condițional Perfect
eu aș fi îmbumbiat
tu ai fi îmbumbiat
el/ea ar fi îmbumbiat
noi am fi îmbumbiat
voi ați fi îmbumbiat
ei/ele ar fi îmbumbiat
Perfectul Compus
eu am îmbumbiat
tu ai îmbumbiat
el/ea a îmbumbiat
noi am îmbumbiat
voi ați îmbumbiat
ei/ele au îmbumbiat
Viitor
eu voi îmbumbia
tu vei îmbumbia
el/ea va îmbumbia
noi vom îmbumbia
voi veți îmbumbia
ei/ele vor îmbumbia
Viitor Anterior
eu voi fi îmbumbiat
tu vei fi îmbumbiat
el/ea va fi îmbumbiat
noi vom fi îmbumbiat
voi veți fi îmbumbiat
ei/ele vor fi îmbumbiat

Verbele anterioare: a îmbuiba, a îmbujora, a îmbulina, a îmbulzi, a îmbumba

Verbele următoare: a îmbuna, a îmbunătăța, a îmbunătăți, a imbura, a îmburda

Verbe aleatorii: a îngrijura, a procunoaște, a reexporta, a smoli, a vrea