a îmbuiba conjugare; conjugare online pentru verbul "a îmbuiba" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a îmbuiba" în limba română (dex)

Infinitiv
îmbuiba
Infinitiv Lung
îmbuibare
Participiu
îmbuibat
Gerunziu
îmbuibând
Imperativ persoana a doua
singular îmbuibă
plural îmbuibați
Prezent
eu îmbuib
tu îmbuibi
el/ea îmbuibă
noi îmbuibăm
voi îmbuibați
ei/ele îmbuibă
Conjunctiv Prezent
eu (să) îmbuib
tu (să) îmbuibi
el/ea (să) îmbuibe
noi (să) îmbuibăm
voi (să) îmbuibați
ei/ele (să) îmbuibe
Imperfect
eu îmbuibam
tu îmbuibai
el/ea îmbuiba
noi îmbuibam
voi îmbuibați
ei/ele îmbuibau
Perfect Simplu
eu îmbuibai
tu îmbuibași
el/ea îmbuibă
noi îmbuibarăm
voi îmbuibarăți
ei/ele îmbuibară
Mai Mult Ca Perfectul
eu îmbuibasem
tu îmbuibaseși
el/ea îmbuibase
noi îmbuibaserăm
voi îmbuibaserăți
ei/ele îmbuibaseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi îmbuibat
tu să fi îmbuibat
el/ea să fi îmbuibat
noi să fi îmbuibat
voi să fi îmbuibat
ei/ele să fi îmbuibat
Condițional Prezent
eu aș îmbuiba
tu ai îmbuiba
el/ea ar îmbuiba
noi am îmbuiba
voi ați îmbuiba
ei/ele ar îmbuiba
Condițional Perfect
eu aș fi îmbuibat
tu ai fi îmbuibat
el/ea ar fi îmbuibat
noi am fi îmbuibat
voi ați fi îmbuibat
ei/ele ar fi îmbuibat
Perfectul Compus
eu am îmbuibat
tu ai îmbuibat
el/ea a îmbuibat
noi am îmbuibat
voi ați îmbuibat
ei/ele au îmbuibat
Viitor
eu voi îmbuiba
tu vei îmbuiba
el/ea va îmbuiba
noi vom îmbuiba
voi veți îmbuiba
ei/ele vor îmbuiba
Viitor Anterior
eu voi fi îmbuibat
tu vei fi îmbuibat
el/ea va fi îmbuibat
noi vom fi îmbuibat
voi veți fi îmbuibat
ei/ele vor fi îmbuibat

Verbele anterioare: a îmbucări, a îmbucătăți, a îmbucăți, a îmbucura, a îmbufna

Verbele următoare: a îmbujora, a îmbulina, a îmbulzi, a îmbumba, a îmbumbia

Verbe aleatorii: a cutremura, a dezorienta, a măiestri, a titirisi, a zăticni