a îmbucura conjugare; conjugare online pentru verbul "a îmbucura" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a îmbucura" în limba română (dex)

Infinitiv
îmbucura
Infinitiv Lung
îmbucurare
Participiu
îmbucurat
Gerunziu
îmbucurând
Imperativ persoana a doua
singular îmbucură
plural îmbucurați
Prezent
eu îmbucur
tu îmbucuri
el/ea îmbucură
noi îmbucurăm
voi îmbucurați
ei/ele îmbucură
Conjunctiv Prezent
eu (să) îmbucur
tu (să) îmbucuri
el/ea (să) îmbucure
noi (să) îmbucurăm
voi (să) îmbucurați
ei/ele (să) îmbucure
Imperfect
eu îmbucuram
tu îmbucurai
el/ea îmbucura
noi îmbucuram
voi îmbucurați
ei/ele îmbucurau
Perfect Simplu
eu îmbucurai
tu îmbucurași
el/ea îmbucură
noi îmbucurarăm
voi îmbucurarăți
ei/ele îmbucurară
Mai Mult Ca Perfectul
eu îmbucurasem
tu îmbucuraseși
el/ea îmbucurase
noi îmbucuraserăm
voi îmbucuraserăți
ei/ele îmbucuraseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi îmbucurat
tu să fi îmbucurat
el/ea să fi îmbucurat
noi să fi îmbucurat
voi să fi îmbucurat
ei/ele să fi îmbucurat
Condițional Prezent
eu aș îmbucura
tu ai îmbucura
el/ea ar îmbucura
noi am îmbucura
voi ați îmbucura
ei/ele ar îmbucura
Condițional Perfect
eu aș fi îmbucurat
tu ai fi îmbucurat
el/ea ar fi îmbucurat
noi am fi îmbucurat
voi ați fi îmbucurat
ei/ele ar fi îmbucurat
Perfectul Compus
eu am îmbucurat
tu ai îmbucurat
el/ea a îmbucurat
noi am îmbucurat
voi ați îmbucurat
ei/ele au îmbucurat
Viitor
eu voi îmbucura
tu vei îmbucura
el/ea va îmbucura
noi vom îmbucura
voi veți îmbucura
ei/ele vor îmbucura
Viitor Anterior
eu voi fi îmbucurat
tu vei fi îmbucurat
el/ea va fi îmbucurat
noi vom fi îmbucurat
voi veți fi îmbucurat
ei/ele vor fi îmbucurat

Verbele anterioare: a îmbroboni, a îmbuca, a îmbucări, a îmbucătăți, a îmbucăți

Verbele următoare: a îmbufna, a îmbuiba, a îmbujora, a îmbulina, a îmbulzi

Verbe aleatorii: a astupa, a chelălăi, a refonta, a stila, a supradimensiona