a îmbucări conjugare; conjugare online pentru verbul "a îmbucări" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a îmbucări" în limba română (dex)

Infinitiv
îmbucări
Infinitiv Lung
îmbucărire
Participiu
îmbucărit
Gerunziu
îmbucărind
Imperativ persoana a doua
singular îmbucărește
plural îmbucăriți
Prezent
eu îmbucăresc
tu îmbucărești
el/ea îmbucărește
noi îmbucărim
voi îmbucăriți
ei/ele îmbucăresc
Conjunctiv Prezent
eu (să) îmbucăresc
tu (să) îmbucărești
el/ea (să) îmbucărească
noi (să) îmbucărim
voi (să) îmbucăriți
ei/ele (să) îmbucărească
Imperfect
eu îmbucăream
tu îmbucăreai
el/ea îmbucărea
noi îmbucăream
voi îmbucăreați
ei/ele îmbucăreau
Perfect Simplu
eu îmbucării
tu îmbucăriși
el/ea îmbucări
noi îmbucărirăm
voi îmbucărirăți
ei/ele îmbucăriră
Mai Mult Ca Perfectul
eu îmbucărisem
tu îmbucăriseși
el/ea îmbucărise
noi îmbucăriserăm
voi îmbucăriserăți
ei/ele îmbucăriseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi îmbucărit
tu să fi îmbucărit
el/ea să fi îmbucărit
noi să fi îmbucărit
voi să fi îmbucărit
ei/ele să fi îmbucărit
Condițional Prezent
eu aș îmbucări
tu ai îmbucări
el/ea ar îmbucări
noi am îmbucări
voi ați îmbucări
ei/ele ar îmbucări
Condițional Perfect
eu aș fi îmbucărit
tu ai fi îmbucărit
el/ea ar fi îmbucărit
noi am fi îmbucărit
voi ați fi îmbucărit
ei/ele ar fi îmbucărit
Perfectul Compus
eu am îmbucărit
tu ai îmbucărit
el/ea a îmbucărit
noi am îmbucărit
voi ați îmbucărit
ei/ele au îmbucărit
Viitor
eu voi îmbucări
tu vei îmbucări
el/ea va îmbucări
noi vom îmbucări
voi veți îmbucări
ei/ele vor îmbucări
Viitor Anterior
eu voi fi îmbucărit
tu vei fi îmbucărit
el/ea va fi îmbucărit
noi vom fi îmbucărit
voi veți fi îmbucărit
ei/ele vor fi îmbucărit

Verbele anterioare: a îmbreza, a imbrica, a îmbrobodi, a îmbroboni, a îmbuca

Verbele următoare: a îmbucătăți, a îmbucăți, a îmbucura, a îmbufna, a îmbuiba

Verbe aleatorii: a chiombăi, a ciuperca, a hrăni, a neguța, a oțeli