a îmbogăți conjugare; conjugare online pentru verbul "a îmbogăți" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a îmbogăți" în limba română (dex)

Infinitiv
îmbogăți
Infinitiv Lung
îmbogățire
Participiu
îmbogățit
Gerunziu
îmbogățind
Imperativ persoana a doua
singular îmbogățește
plural îmbogățiți
Prezent
eu îmbogățesc
tu îmbogățești
el/ea îmbogățește
noi îmbogățim
voi îmbogățiți
ei/ele îmbogățesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) îmbogățesc
tu (să) îmbogățești
el/ea (să) îmbogățească
noi (să) îmbogățim
voi (să) îmbogățiți
ei/ele (să) îmbogățească
Imperfect
eu îmbogățeam
tu îmbogățeai
el/ea îmbogățea
noi îmbogățeam
voi îmbogățeați
ei/ele îmbogățeau
Perfect Simplu
eu îmbogății
tu îmbogățiși
el/ea îmbogăți
noi îmbogățirăm
voi îmbogățirăți
ei/ele îmbogățiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu îmbogățisem
tu îmbogățiseși
el/ea îmbogățise
noi îmbogățiserăm
voi îmbogățiserăți
ei/ele îmbogățiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi îmbogățit
tu să fi îmbogățit
el/ea să fi îmbogățit
noi să fi îmbogățit
voi să fi îmbogățit
ei/ele să fi îmbogățit
Condițional Prezent
eu aș îmbogăți
tu ai îmbogăți
el/ea ar îmbogăți
noi am îmbogăți
voi ați îmbogăți
ei/ele ar îmbogăți
Condițional Perfect
eu aș fi îmbogățit
tu ai fi îmbogățit
el/ea ar fi îmbogățit
noi am fi îmbogățit
voi ați fi îmbogățit
ei/ele ar fi îmbogățit
Perfectul Compus
eu am îmbogățit
tu ai îmbogățit
el/ea a îmbogățit
noi am îmbogățit
voi ați îmbogățit
ei/ele au îmbogățit
Viitor
eu voi îmbogăți
tu vei îmbogăți
el/ea va îmbogăți
noi vom îmbogăți
voi veți îmbogăți
ei/ele vor îmbogăți
Viitor Anterior
eu voi fi îmbogățit
tu vei fi îmbogățit
el/ea va fi îmbogățit
noi vom fi îmbogățit
voi veți fi îmbogățit
ei/ele vor fi îmbogățit

Verbele anterioare: a îmblânzi, a îmblăti, a îmboboci, a îmboboroji, a îmbodoli

Verbele următoare: a îmboldi, a îmboldoli, a îmboldori, a miorlâi, a îmbolnăvi

Verbe aleatorii: a coprinde, a infantiliza, a nemulțumi, a șifona, a precestui