a îmblăti conjugare; conjugare online pentru verbul "a îmblăti" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a îmblăti" în limba română (dex)

Infinitiv
îmblăti
Infinitiv Lung
îmblătire
Participiu
îmblătit
Gerunziu
îmblătind
Imperativ persoana a doua
singular îmblătește
plural îmblătiți
Prezent
eu îmblătesc
tu îmblătești
el/ea îmblătește
noi îmblătim
voi îmblătiți
ei/ele îmblătesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) îmblătesc
tu (să) îmblătești
el/ea (să) îmblătească
noi (să) îmblătim
voi (să) îmblătiți
ei/ele (să) îmblătească
Imperfect
eu îmblăteam
tu îmblăteai
el/ea îmblătea
noi îmblăteam
voi îmblăteați
ei/ele îmblăteau
Perfect Simplu
eu îmblătii
tu îmblătiși
el/ea îmblăti
noi îmblătirăm
voi îmblătirăți
ei/ele îmblătiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu îmblătisem
tu îmblătiseși
el/ea îmblătise
noi îmblătiserăm
voi îmblătiserăți
ei/ele îmblătiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi îmblătit
tu să fi îmblătit
el/ea să fi îmblătit
noi să fi îmblătit
voi să fi îmblătit
ei/ele să fi îmblătit
Condițional Prezent
eu aș îmblăti
tu ai îmblăti
el/ea ar îmblăti
noi am îmblăti
voi ați îmblăti
ei/ele ar îmblăti
Condițional Perfect
eu aș fi îmblătit
tu ai fi îmblătit
el/ea ar fi îmblătit
noi am fi îmblătit
voi ați fi îmblătit
ei/ele ar fi îmblătit
Perfectul Compus
eu am îmblătit
tu ai îmblătit
el/ea a îmblătit
noi am îmblătit
voi ați îmblătit
ei/ele au îmblătit
Viitor
eu voi îmblăti
tu vei îmblăti
el/ea va îmblăti
noi vom îmblăti
voi veți îmblăti
ei/ele vor îmblăti
Viitor Anterior
eu voi fi îmblătit
tu vei fi îmblătit
el/ea va fi îmblătit
noi vom fi îmblătit
voi veți fi îmblătit
ei/ele vor fi îmblătit

Verbele anterioare: a îmbiserici, a îmbla, a îmblăci, a îmblăni, a îmblânzi

Verbele următoare: a îmboboci, a îmboboroji, a îmbodoli, a îmbogăți, a îmbolboji

Verbe aleatorii: a antipatiza, a decongela, a devalua, a noi, a târcoli