a îmblăci conjugare; conjugare online pentru verbul "a îmblăci" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a îmblăci" în limba română (dex)

Infinitiv
îmblăci
Infinitiv Lung
îmblăcire
Participiu
îmblăcit
Gerunziu
îmblăcind
Imperativ persoana a doua
singular îmblăcește
plural îmblăciți
Prezent
eu îmblăcesc
tu îmblăcești
el/ea îmblăcește
noi îmblăcim
voi îmblăciți
ei/ele îmblăcesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) îmblăcesc
tu (să) îmblăcești
el/ea (să) îmblăcească
noi (să) îmblăcim
voi (să) îmblăciți
ei/ele (să) îmblăcească
Imperfect
eu îmblăceam
tu îmblăceai
el/ea îmblăcea
noi îmblăceam
voi îmblăceați
ei/ele îmblăceau
Perfect Simplu
eu îmblăcii
tu îmblăciși
el/ea îmblăci
noi îmblăcirăm
voi îmblăcirăți
ei/ele îmblăciră
Mai Mult Ca Perfectul
eu îmblăcisem
tu îmblăciseși
el/ea îmblăcise
noi îmblăciserăm
voi îmblăciserăți
ei/ele îmblăciseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi îmblăcit
tu să fi îmblăcit
el/ea să fi îmblăcit
noi să fi îmblăcit
voi să fi îmblăcit
ei/ele să fi îmblăcit
Condițional Prezent
eu aș îmblăci
tu ai îmblăci
el/ea ar îmblăci
noi am îmblăci
voi ați îmblăci
ei/ele ar îmblăci
Condițional Perfect
eu aș fi îmblăcit
tu ai fi îmblăcit
el/ea ar fi îmblăcit
noi am fi îmblăcit
voi ați fi îmblăcit
ei/ele ar fi îmblăcit
Perfectul Compus
eu am îmblăcit
tu ai îmblăcit
el/ea a îmblăcit
noi am îmblăcit
voi ați îmblăcit
ei/ele au îmblăcit
Viitor
eu voi îmblăci
tu vei îmblăci
el/ea va îmblăci
noi vom îmblăci
voi veți îmblăci
ei/ele vor îmblăci
Viitor Anterior
eu voi fi îmblăcit
tu vei fi îmblăcit
el/ea va fi îmblăcit
noi vom fi îmblăcit
voi veți fi îmblăcit
ei/ele vor fi îmblăcit

Verbele anterioare: a îmbielșuga, a îmbina, a îmbinde, a îmbiserici, a îmbla

Verbele următoare: a îmblăni, a îmblânzi, a îmblăti, a îmboboci, a îmboboroji

Verbe aleatorii: a capladisi, a cornifica, a hospi, a înmulți, a perima