a îmbielșuga conjugare; conjugare online pentru verbul "a îmbielșuga" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a îmbielșuga" în limba română (dex)

Infinitiv
îmbielșuga
Infinitiv Lung
îmbielșugare
Participiu
îmbielșugat
Gerunziu
îmbielșugând
Imperativ persoana a doua
singular îmbielșughează
plural îmbielșugați
Prezent
eu îmbielșughez
tu îmbielșughezi
el/ea îmbielșughează
noi îmbielșugăm
voi îmbielșugați
ei/ele îmbielșughează
Conjunctiv Prezent
eu (să) îmbielșughez
tu (să) îmbielșughezi
el/ea (să) îmbielșugheze
noi (să) îmbielșugăm
voi (să) îmbielșugați
ei/ele (să) îmbielșugheze
Imperfect
eu îmbielșugam
tu îmbielșugai
el/ea îmbielșuga
noi îmbielșugam
voi îmbielșugați
ei/ele îmbielșugau
Perfect Simplu
eu îmbielșugai
tu îmbielșugași
el/ea îmbielșugă
noi îmbielșugarăm
voi îmbielșugarăți
ei/ele îmbielșugară
Mai Mult Ca Perfectul
eu îmbielșugasem
tu îmbielșugaseși
el/ea îmbielșugase
noi îmbielșugaserăm
voi îmbielșugaserăți
ei/ele îmbielșugaseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi îmbielșugat
tu să fi îmbielșugat
el/ea să fi îmbielșugat
noi să fi îmbielșugat
voi să fi îmbielșugat
ei/ele să fi îmbielșugat
Condițional Prezent
eu aș îmbielșuga
tu ai îmbielșuga
el/ea ar îmbielșuga
noi am îmbielșuga
voi ați îmbielșuga
ei/ele ar îmbielșuga
Condițional Perfect
eu aș fi îmbielșugat
tu ai fi îmbielșugat
el/ea ar fi îmbielșugat
noi am fi îmbielșugat
voi ați fi îmbielșugat
ei/ele ar fi îmbielșugat
Perfectul Compus
eu am îmbielșugat
tu ai îmbielșugat
el/ea a îmbielșugat
noi am îmbielșugat
voi ați îmbielșugat
ei/ele au îmbielșugat
Viitor
eu voi îmbielșuga
tu vei îmbielșuga
el/ea va îmbielșuga
noi vom îmbielșuga
voi veți îmbielșuga
ei/ele vor îmbielșuga
Viitor Anterior
eu voi fi îmbielșugat
tu vei fi îmbielșugat
el/ea va fi îmbielșugat
noi vom fi îmbielșugat
voi veți fi îmbielșugat
ei/ele vor fi îmbielșugat

Verbele anterioare: a imbeciliza, a îmbelșuga, a îmbezna, a îmbia, a îmbiba

Verbele următoare: a îmbina, a îmbinde, a îmbiserici, a îmbla, a îmblăci

Verbe aleatorii: a făta, a incurba, a răsfoi, a sărăcăci, a terfeli