a îmbiba conjugare; conjugare online pentru verbul "a îmbiba" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a îmbiba" în limba română (dex)

Infinitiv
îmbiba
Infinitiv Lung
îmbibare
Participiu
îmbibat
Gerunziu
îmbibând
Imperativ persoana a doua
singular îmbibă
plural îmbibați
Prezent
eu îmbib
tu îmbibi
el/ea îmbibă
noi îmbibăm
voi îmbibați
ei/ele îmbibă
Conjunctiv Prezent
eu (să) îmbib
tu (să) îmbibi
el/ea (să) îmbibe
noi (să) îmbibăm
voi (să) îmbibați
ei/ele (să) îmbibe
Imperfect
eu îmbibam
tu îmbibai
el/ea îmbiba
noi îmbibam
voi îmbibați
ei/ele îmbibau
Perfect Simplu
eu îmbibai
tu îmbibași
el/ea îmbibă
noi îmbibarăm
voi îmbibarăți
ei/ele îmbibară
Mai Mult Ca Perfectul
eu îmbibasem
tu îmbibaseși
el/ea îmbibase
noi îmbibaserăm
voi îmbibaserăți
ei/ele îmbibaseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi îmbibat
tu să fi îmbibat
el/ea să fi îmbibat
noi să fi îmbibat
voi să fi îmbibat
ei/ele să fi îmbibat
Condițional Prezent
eu aș îmbiba
tu ai îmbiba
el/ea ar îmbiba
noi am îmbiba
voi ați îmbiba
ei/ele ar îmbiba
Condițional Perfect
eu aș fi îmbibat
tu ai fi îmbibat
el/ea ar fi îmbibat
noi am fi îmbibat
voi ați fi îmbibat
ei/ele ar fi îmbibat
Perfectul Compus
eu am îmbibat
tu ai îmbibat
el/ea a îmbibat
noi am îmbibat
voi ați îmbibat
ei/ele au îmbibat
Viitor
eu voi îmbiba
tu vei îmbiba
el/ea va îmbiba
noi vom îmbiba
voi veți îmbiba
ei/ele vor îmbiba
Viitor Anterior
eu voi fi îmbibat
tu vei fi îmbibat
el/ea va fi îmbibat
noi vom fi îmbibat
voi veți fi îmbibat
ei/ele vor fi îmbibat

Verbele anterioare: a îmbătrâni, a imbeciliza, a îmbelșuga, a îmbezna, a îmbia

Verbele următoare: a îmbielșuga, a îmbina, a îmbinde, a îmbiserici, a îmbla

Verbe aleatorii: a diforma, a exclama, a înfățișa, a prefira, a urtica