a îmbelșuga conjugare; conjugare online pentru verbul "a îmbelșuga" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a îmbelșuga" în limba română (dex)

Infinitiv
îmbelșuga
Infinitiv Lung
îmbelșugare
Participiu
îmbelșugat
Gerunziu
îmbelșugând
Imperativ persoana a doua
singular îmbelșughează
plural îmbelșugați
Prezent
eu îmbelșughez
tu îmbelșughezi
el/ea îmbelșughează
noi îmbelșugăm
voi îmbelșugați
ei/ele îmbelșughează
Conjunctiv Prezent
eu (să) îmbelșughez
tu (să) îmbelșughezi
el/ea (să) îmbelșugheze
noi (să) îmbelșugăm
voi (să) îmbelșugați
ei/ele (să) îmbelșugheze
Imperfect
eu îmbelșugam
tu îmbelșugai
el/ea îmbelșuga
noi îmbelșugam
voi îmbelșugați
ei/ele îmbelșugau
Perfect Simplu
eu îmbelșugai
tu îmbelșugași
el/ea îmbelșugă
noi îmbelșugarăm
voi îmbelșugarăți
ei/ele îmbelșugară
Mai Mult Ca Perfectul
eu îmbelșugasem
tu îmbelșugaseși
el/ea îmbelșugase
noi îmbelșugaserăm
voi îmbelșugaserăți
ei/ele îmbelșugaseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi îmbelșugat
tu să fi îmbelșugat
el/ea să fi îmbelșugat
noi să fi îmbelșugat
voi să fi îmbelșugat
ei/ele să fi îmbelșugat
Condițional Prezent
eu aș îmbelșuga
tu ai îmbelșuga
el/ea ar îmbelșuga
noi am îmbelșuga
voi ați îmbelșuga
ei/ele ar îmbelșuga
Condițional Perfect
eu aș fi îmbelșugat
tu ai fi îmbelșugat
el/ea ar fi îmbelșugat
noi am fi îmbelșugat
voi ați fi îmbelșugat
ei/ele ar fi îmbelșugat
Perfectul Compus
eu am îmbelșugat
tu ai îmbelșugat
el/ea a îmbelșugat
noi am îmbelșugat
voi ați îmbelșugat
ei/ele au îmbelșugat
Viitor
eu voi îmbelșuga
tu vei îmbelșuga
el/ea va îmbelșuga
noi vom îmbelșuga
voi veți îmbelșuga
ei/ele vor îmbelșuga
Viitor Anterior
eu voi fi îmbelșugat
tu vei fi îmbelșugat
el/ea va fi îmbelșugat
noi vom fi îmbelșugat
voi veți fi îmbelșugat
ei/ele vor fi îmbelșugat

Verbele anterioare: a îmbârliga, a îmbăta, a îmbățoșa, a îmbătrâni, a imbeciliza

Verbele următoare: a îmbezna, a îmbia, a îmbiba, a îmbielșuga, a îmbina

Verbe aleatorii: a avantaja, a ciocni, a îndrăzni, a pâcăi, a năzui