a îmbăloșa conjugare; conjugare online pentru verbul "a îmbăloșa" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a îmbăloșa" în limba română (dex)

Infinitiv
îmbăloșa
Infinitiv Lung
îmbăloșare
Participiu
îmbăloșat
Gerunziu
îmbăloșând
Imperativ persoana a doua
singular îmbăloșează
plural îmbăloșați
Prezent
eu îmbăloșez
tu îmbăloșezi
el/ea îmbăloșează
noi îmbăloșăm
voi îmbăloșați
ei/ele îmbăloșează
Conjunctiv Prezent
eu (să) îmbăloșez
tu (să) îmbăloșezi
el/ea (să) îmbăloșeze
noi (să) îmbăloșăm
voi (să) îmbăloșați
ei/ele (să) îmbăloșeze
Imperfect
eu îmbăloșam
tu îmbăloșai
el/ea îmbăloșa
noi îmbăloșam
voi îmbăloșați
ei/ele îmbăloșau
Perfect Simplu
eu îmbăloșai
tu îmbăloșași
el/ea îmbăloșă
noi îmbăloșarăm
voi îmbăloșarăți
ei/ele îmbăloșară
Mai Mult Ca Perfectul
eu îmbăloșasem
tu îmbăloșaseși
el/ea îmbăloșase
noi îmbăloșaserăm
voi îmbăloșaserăți
ei/ele îmbăloșaseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi îmbăloșat
tu să fi îmbăloșat
el/ea să fi îmbăloșat
noi să fi îmbăloșat
voi să fi îmbăloșat
ei/ele să fi îmbăloșat
Condițional Prezent
eu aș îmbăloșa
tu ai îmbăloșa
el/ea ar îmbăloșa
noi am îmbăloșa
voi ați îmbăloșa
ei/ele ar îmbăloșa
Condițional Perfect
eu aș fi îmbăloșat
tu ai fi îmbăloșat
el/ea ar fi îmbăloșat
noi am fi îmbăloșat
voi ați fi îmbăloșat
ei/ele ar fi îmbăloșat
Perfectul Compus
eu am îmbăloșat
tu ai îmbăloșat
el/ea a îmbăloșat
noi am îmbăloșat
voi ați îmbăloșat
ei/ele au îmbăloșat
Viitor
eu voi îmbăloșa
tu vei îmbăloșa
el/ea va îmbăloșa
noi vom îmbăloșa
voi veți îmbăloșa
ei/ele vor îmbăloșa
Viitor Anterior
eu voi fi îmbăloșat
tu vei fi îmbăloșat
el/ea va fi îmbăloșat
noi vom fi îmbăloșat
voi veți fi îmbăloșat
ei/ele vor fi îmbăloșat

Verbele anterioare: a îmbăira, a îmbăla, a îmbăliga, a îmbălora, a îmbălori

Verbele următoare: a îmbălsăma, a îmbălsămi, a îmbărbăta, a îmbărbura, a îmbarca

Verbe aleatorii: a amplifica, a aproviziona, a hotărî, a pare, a sfecli