a îmbăira conjugare; conjugare online pentru verbul "a îmbăira" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a îmbăira" în limba română (dex)

Infinitiv
îmbăira
Infinitiv Lung
îmbăirare
Participiu
îmbăirat
Gerunziu
îmbăirând
Imperativ persoana a doua
singular îmbairă
plural îmbăirați
Prezent
eu îmbair
tu îmbairi
el/ea îmbairă
noi îmbăirăm
voi îmbăirați
ei/ele îmbairă
Conjunctiv Prezent
eu (să) îmbair
tu (să) îmbairi
el/ea (să) îmbaire
noi (să) îmbăirăm
voi (să) îmbăirați
ei/ele (să) îmbaire
Imperfect
eu îmbăiram
tu îmbăirai
el/ea îmbăira
noi îmbăiram
voi îmbăirați
ei/ele îmbăirau
Perfect Simplu
eu îmbăirai
tu îmbăirași
el/ea îmbăiră
noi îmbăirarăm
voi îmbăirarăți
ei/ele îmbăirară
Mai Mult Ca Perfectul
eu îmbăirasem
tu îmbăiraseși
el/ea îmbăirase
noi îmbăiraserăm
voi îmbăiraserăți
ei/ele îmbăiraseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi îmbăirat
tu să fi îmbăirat
el/ea să fi îmbăirat
noi să fi îmbăirat
voi să fi îmbăirat
ei/ele să fi îmbăirat
Condițional Prezent
eu aș îmbăira
tu ai îmbăira
el/ea ar îmbăira
noi am îmbăira
voi ați îmbăira
ei/ele ar îmbăira
Condițional Perfect
eu aș fi îmbăirat
tu ai fi îmbăirat
el/ea ar fi îmbăirat
noi am fi îmbăirat
voi ați fi îmbăirat
ei/ele ar fi îmbăirat
Perfectul Compus
eu am îmbăirat
tu ai îmbăirat
el/ea a îmbăirat
noi am îmbăirat
voi ați îmbăirat
ei/ele au îmbăirat
Viitor
eu voi îmbăira
tu vei îmbăira
el/ea va îmbăira
noi vom îmbăira
voi veți îmbăira
ei/ele vor îmbăira
Viitor Anterior
eu voi fi îmbăirat
tu vei fi îmbăirat
el/ea va fi îmbăirat
noi vom fi îmbăirat
voi veți fi îmbăirat
ei/ele vor fi îmbăirat

Verbele anterioare: a imanentiza, a imaterializa, a îmbâcsi, a îmbăia, a îmbăiera

Verbele următoare: a îmbăla, a îmbăliga, a îmbălora, a îmbălori, a îmbăloșa

Verbe aleatorii: a amenda, a emigra, a gangrena, a limpezi, a statori