a zurăi conjugare; conjugare online pentru verbul "a zurăi" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a zurăi" în limba română (dex)

Infinitiv
zurăi
Infinitiv Lung
zurăire
Participiu
zurăit
Gerunziu
zurăind
Imperativ persoana a doua
singular zurăie
plural zurăiți
singular negativ nu zurăi
plural negativ nu zurăiți
Prezent
eu zurăi
tu zurăi
el/ea zurăie
noi zurăim
voi zurăiți
ei/ele zurăie
Conjunctiv Prezent
eu (să) zurăi
tu (să) zurăi
el/ea (să) zurăie
noi (să) zurăim
voi (să) zurăiți
ei/ele (să) zurăie
Imperfect
eu zurăiam
tu zurăiai
el/ea zurăia
noi zurăiam
voi zurăiați
ei/ele zurăiau
Perfect Simplu
eu zurăii
tu zurăiși
el/ea zurăi
noi zurăirăm
voi zurăirăți
ei/ele zurăiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu zurăisem
tu zurăiseși
el/ea zurăise
noi zurăiserăm
voi zurăiserăți
ei/ele zurăiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi zurăit
tu să fi zurăit
el/ea să fi zurăit
noi să fi zurăit
voi să fi zurăit
ei/ele să fi zurăit
Condițional Prezent
eu aș zurăi
tu ai zurăi
el/ea ar zurăi
noi am zurăi
voi ați zurăi
ei/ele ar zurăi
Condițional Perfect
eu aș fi zurăit
tu ai fi zurăit
el/ea ar fi zurăit
noi am fi zurăit
voi ați fi zurăit
ei/ele ar fi zurăit
Perfectul Compus
eu am zurăit
tu ai zurăit
el/ea a zurăit
noi am zurăit
voi ați zurăit
ei/ele au zurăit
Viitor
eu voi zurăi
tu vei zurăi
el/ea va zurăi
noi vom zurăi
voi veți zurăi
ei/ele vor zurăi
Viitor Anterior
eu voi fi zurăit
tu vei fi zurăit
el/ea va fi zurăit
noi vom fi zurăit
voi veți fi zurăit
ei/ele vor fi zurăit

Variantă alternativă:

Infinitiv
zurăi
Infinitiv Lung
zurăire
Participiu
zurăit
Gerunziu
zurăind
Imperativ persoana a doua
singular zurăiește
plural zurăiți
singular negativ nu zurăi
plural negativ nu zurăiți
Prezent
eu zurăiesc
tu zurăiești
el/ea zurăiește
noi zurăim
voi zurăiți
ei/ele zurăiesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) zurăiesc
tu (să) zurăiești
el/ea (să) zurăiască
noi (să) zurăim
voi (să) zurăiți
ei/ele (să) zurăiască
Imperfect
eu zurăiam
tu zurăiai
el/ea zurăia
noi zurăiam
voi zurăiați
ei/ele zurăiau
Perfect Simplu
eu zurăii
tu zurăiși
el/ea zurăi
noi zurăirăm
voi zurăirăți
ei/ele zurăiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu zurăisem
tu zurăiseși
el/ea zurăise
noi zurăiserăm
voi zurăiserăți
ei/ele zurăiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi zurăit
tu să fi zurăit
el/ea să fi zurăit
noi să fi zurăit
voi să fi zurăit
ei/ele să fi zurăit
Condițional Prezent
eu aș zurăi
tu ai zurăi
el/ea ar zurăi
noi am zurăi
voi ați zurăi
ei/ele ar zurăi
Condițional Perfect
eu aș fi zurăit
tu ai fi zurăit
el/ea ar fi zurăit
noi am fi zurăit
voi ați fi zurăit
ei/ele ar fi zurăit
Perfectul Compus
eu am zurăit
tu ai zurăit
el/ea a zurăit
noi am zurăit
voi ați zurăit
ei/ele au zurăit
Viitor
eu voi zurăi
tu vei zurăi
el/ea va zurăi
noi vom zurăi
voi veți zurăi
ei/ele vor zurăi
Viitor Anterior
eu voi fi zurăit
tu vei fi zurăit
el/ea va fi zurăit
noi vom fi zurăit
voi veți fi zurăit
ei/ele vor fi zurăit

Verbele anterioare: a zugrăvi, a zumbăi, a zumzăi, a zupăi, a zupui

Verbele următoare: a zurbului, a zurui, a zurui, a zuzăi, a zuzui

Verbe aleatorii: a autodizolva, a matufi, a preabirui, a recurge, a relansa