a zgurăvi conjugare; conjugare online pentru verbul "a zgurăvi" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a zgurăvi" în limba română (dex)

Infinitiv
zgurăvi
Infinitiv Lung
zgurăvire
Participiu
zgurăvit
Gerunziu
zgurăvind
Imperativ persoana a doua
singular zgurăvește
plural zgurăviți
Prezent
eu zgurăvesc
tu zgurăvești
el/ea zgurăvește
noi zgurăvim
voi zgurăviți
ei/ele zgurăvesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) zgurăvesc
tu (să) zgurăvești
el/ea (să) zgurăvească
noi (să) zgurăvim
voi (să) zgurăviți
ei/ele (să) zgurăvească
Imperfect
eu zgurăveam
tu zgurăveai
el/ea zgurăvea
noi zgurăveam
voi zgurăveați
ei/ele zgurăveau
Perfect Simplu
eu zgurăvii
tu zgurăviși
el/ea zgurăvi
noi zgurăvirăm
voi zgurăvirăți
ei/ele zgurăviră
Mai Mult Ca Perfectul
eu zgurăvisem
tu zgurăviseși
el/ea zgurăvise
noi zgurăviserăm
voi zgurăviserăți
ei/ele zgurăviseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi zgurăvit
tu să fi zgurăvit
el/ea să fi zgurăvit
noi să fi zgurăvit
voi să fi zgurăvit
ei/ele să fi zgurăvit
Condițional Prezent
eu aș zgurăvi
tu ai zgurăvi
el/ea ar zgurăvi
noi am zgurăvi
voi ați zgurăvi
ei/ele ar zgurăvi
Condițional Perfect
eu aș fi zgurăvit
tu ai fi zgurăvit
el/ea ar fi zgurăvit
noi am fi zgurăvit
voi ați fi zgurăvit
ei/ele ar fi zgurăvit
Perfectul Compus
eu am zgurăvit
tu ai zgurăvit
el/ea a zgurăvit
noi am zgurăvit
voi ați zgurăvit
ei/ele au zgurăvit
Viitor
eu voi zgurăvi
tu vei zgurăvi
el/ea va zgurăvi
noi vom zgurăvi
voi veți zgurăvi
ei/ele vor zgurăvi
Viitor Anterior
eu voi fi zgurăvit
tu vei fi zgurăvit
el/ea va fi zgurăvit
noi vom fi zgurăvit
voi veți fi zgurăvit
ei/ele vor fi zgurăvit

Verbele anterioare: a zgrepțena, a zgribuli, a zgriburi, a zgudui, a zguli

Verbele următoare: a zgurifica, a zice, a zidi, a zidui, a zigzaga

Verbe aleatorii: a corcăi, a moronci, a orgăli, a poutăli, a puștica