a zghilțui conjugare; conjugare online pentru verbul "a zghilțui" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a zghilțui" în limba română (dex)

Infinitiv
zghilțui
Infinitiv Lung
zghilțuire
Participiu
zghilțuit
Gerunziu
zghilțuind
Imperativ persoana a doua
singular zghilțuie
plural zghilțuiți
Prezent
eu zghilțui
tu zghilțui
el/ea zghilțuie
noi zghilțuim
voi zghilțuiți
ei/ele zghilțuie
Conjunctiv Prezent
eu (să) zghilțui
tu (să) zghilțui
el/ea (să) zghilțuie
noi (să) zghilțuim
voi (să) zghilțuiți
ei/ele (să) zghilțuie
Imperfect
eu zghilțuiam
tu zghilțuiai
el/ea zghilțuia
noi zghilțuiam
voi zghilțuiați
ei/ele zghilțuiau
Perfect Simplu
eu zghilțuii
tu zghilțuiși
el/ea zghilțui
noi zghilțuirăm
voi zghilțuirăți
ei/ele zghilțuiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu zghilțuisem
tu zghilțuiseși
el/ea zghilțuise
noi zghilțuiserăm
voi zghilțuiserăți
ei/ele zghilțuiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi zghilțuit
tu să fi zghilțuit
el/ea să fi zghilțuit
noi să fi zghilțuit
voi să fi zghilțuit
ei/ele să fi zghilțuit
Condițional Prezent
eu aș zghilțui
tu ai zghilțui
el/ea ar zghilțui
noi am zghilțui
voi ați zghilțui
ei/ele ar zghilțui
Condițional Perfect
eu aș fi zghilțuit
tu ai fi zghilțuit
el/ea ar fi zghilțuit
noi am fi zghilțuit
voi ați fi zghilțuit
ei/ele ar fi zghilțuit
Perfectul Compus
eu am zghilțuit
tu ai zghilțuit
el/ea a zghilțuit
noi am zghilțuit
voi ați zghilțuit
ei/ele au zghilțuit
Viitor
eu voi zghilțui
tu vei zghilțui
el/ea va zghilțui
noi vom zghilțui
voi veți zghilțui
ei/ele vor zghilțui
Viitor Anterior
eu voi fi zghilțuit
tu vei fi zghilțuit
el/ea va fi zghilțuit
noi vom fi zghilțuit
voi veți fi zghilțuit
ei/ele vor fi zghilțuit

Verbele anterioare: a zgândări, a zgândări, a rade, a zgârci, a zgâria

Verbele următoare: a zgorni, a zgrepțăna, a zgrepțăna, a zgrepțena, a zgribuli

Verbe aleatorii: a despopi, a dezosa, a franca, a patina, a rățoi