a zghihui conjugare; conjugare online pentru verbul "a zghihui" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a zghihui" în limba română (dex)

Infinitiv
zghihui
Infinitiv Lung
zghihuire
Participiu
zghihuit
Gerunziu
zghihuind
Imperativ persoana a doua
singular zghihuiește
plural zghihuiți
Prezent
eu zghihuiesc
tu zghihuiești
el/ea zghihuiește
noi zghihuim
voi zghihuiți
ei/ele zghihuiesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) zghihuiesc
tu (să) zghihuiești
el/ea (să) zghihuiască
noi (să) zghihuim
voi (să) zghihuiți
ei/ele (să) zghihuiască
Imperfect
eu zghihuiam
tu zghihuiai
el/ea zghihuia
noi zghihuiam
voi zghihuiați
ei/ele zghihuiau
Perfect Simplu
eu zghihuii
tu zghihuiși
el/ea zghihui
noi zghihuirăm
voi zghihuirăți
ei/ele zghihuiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu zghihuisem
tu zghihuiseși
el/ea zghihuise
noi zghihuiserăm
voi zghihuiserăți
ei/ele zghihuiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi zghihuit
tu să fi zghihuit
el/ea să fi zghihuit
noi să fi zghihuit
voi să fi zghihuit
ei/ele să fi zghihuit
Condițional Prezent
eu aș zghihui
tu ai zghihui
el/ea ar zghihui
noi am zghihui
voi ați zghihui
ei/ele ar zghihui
Condițional Perfect
eu aș fi zghihuit
tu ai fi zghihuit
el/ea ar fi zghihuit
noi am fi zghihuit
voi ați fi zghihuit
ei/ele ar fi zghihuit
Perfectul Compus
eu am zghihuit
tu ai zghihuit
el/ea a zghihuit
noi am zghihuit
voi ați zghihuit
ei/ele au zghihuit
Viitor
eu voi zghihui
tu vei zghihui
el/ea va zghihui
noi vom zghihui
voi veți zghihui
ei/ele vor zghihui
Viitor Anterior
eu voi fi zghihuit
tu vei fi zghihuit
el/ea va fi zghihuit
noi vom fi zghihuit
voi veți fi zghihuit
ei/ele vor fi zghihuit

Verbele anterioare: a zgânciori, a zgândări, a zgândări, a rade, a zgârci

Verbele următoare: a zgomota, a zgorni, a zgrepțăna, a zgrepțăna, a zgrepțena

Verbe aleatorii: a banaliza, a calca, a întinde, a supramodula, a ticlui