a zărghi conjugare; conjugare online pentru verbul "a zărghi" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a zărghi" în limba română (dex)

Infinitiv
zărghi
Infinitiv Lung
zărghire
Participiu
zărghit
Gerunziu
zărghind
Imperativ persoana a doua
singular zărghește
plural zărghiți
Prezent
eu zărghesc
tu zărghești
el/ea zărghește
noi zărghim
voi zărghiți
ei/ele zărghesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) zărghesc
tu (să) zărghești
el/ea (să) zărghească
noi (să) zărghim
voi (să) zărghiți
ei/ele (să) zărghească
Imperfect
eu zărgheam
tu zărgheai
el/ea zărghea
noi zărgheam
voi zărgheați
ei/ele zărgheau
Perfect Simplu
eu zărghii
tu zărghiși
el/ea zărghi
noi zărghirăm
voi zărghirăți
ei/ele zărghiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu zărghisem
tu zărghiseși
el/ea zărghise
noi zărghiserăm
voi zărghiserăți
ei/ele zărghiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi zărghit
tu să fi zărghit
el/ea să fi zărghit
noi să fi zărghit
voi să fi zărghit
ei/ele să fi zărghit
Condițional Prezent
eu aș zărghi
tu ai zărghi
el/ea ar zărghi
noi am zărghi
voi ați zărghi
ei/ele ar zărghi
Condițional Perfect
eu aș fi zărghit
tu ai fi zărghit
el/ea ar fi zărghit
noi am fi zărghit
voi ați fi zărghit
ei/ele ar fi zărghit
Perfectul Compus
eu am zărghit
tu ai zărghit
el/ea a zărghit
noi am zărghit
voi ați zărghit
ei/ele au zărghit
Viitor
eu voi zărghi
tu vei zărghi
el/ea va zărghi
noi vom zărghi
voi veți zărghi
ei/ele vor zărghi
Viitor Anterior
eu voi fi zărghit
tu vei fi zărghit
el/ea va fi zărghit
noi vom fi zărghit
voi veți fi zărghit
ei/ele vor fi zărghit

Verbele anterioare: a zapcii, a zăporî, a zăpsi, a zăpuși, a zărăsti

Verbele următoare: a zări, a zârni, a zărvăi, a zăsti, a zătări

Verbe aleatorii: a ajura, a găsi, a orgăli, a plutări, a rediviza